Küresel risk, Kuşak Yol Projesi yatırımlarını yavaşlatabilir

Amerikan kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından yayımlanan rapora göre, küresel risklerin artmasıyla Kuşak Yol Projesi yatırımlarının yavaşlayabileceği belirtildi


Moody’s’in Kuşak Yol Projesi hakkında yayımladığı yeni bir raporda, ekonomik ve jeopolitik risklerin artması nedeniyle Çin’in yurtdışına gerçekleştireceği yatırımlarında önümüzdeki birkaç yıl gerileme yaşanacağı kaydedildi. Raporda, Çinli şirketlerin deniz aşırı projelere yatırım yaparken daha seçici ve temkinli olacağının altı çizilirken, “Şirketler özellikle gelişmekte olan pazarlara yatırım konusunda daha dikkatli davranacak” ifadelerine yer verildi. Çin Başkanı Xi Jinping’in amiral gemisi olan bu projeyle, özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki altyapı projelerine devasa yatırımlar yapıldı. Proje, Asya, Avrupa ve Afrika’daki 60 ülkeyi kara ve deniz şebekeleriyle birbirine bağlamayı hedefliyor.

YATIRIMLAR İKİ YILDIR DÜŞÜYOR

Rapora göre Çin’e yapılan doğrudan deniz aşırı yatırımlar, 2016 yılında yüzde 49.3 oranında artarken, art arda iki yıl düşüş yaşandı. 2017’de bir önceki yıla göre yüzde 23 oranında gerileme görülürken, 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 13.6 oranında düşüş gözlendi. Moody’s kıdemli kredi sorumlusu Ada Li, Kuşak Yol Projesi’ndeki yatırımların önümüzdeki birkaç yıl içinde yavaşlayacağını ve bu yılın ilk yarısında doğrudan yabancı yatırım 2018’e oranla yalnızca yüzde 0.1 oranında büyüdüğünü ifade etti. Uzman ayrıca Çinli şirketlerin odaklarını denizaşırı ülkelerden kendi ülkelerine doğru kaydırmayı hedeflediklerini ekledi.

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir