Kuşak Yol Afrika: Kenya’da tren hattı açıldı

Çin’in Kuşak Yol kapsamında Afrika genelindeki yatırımları sürüyor. Son olarak Kenya’daki 1.5 milyar dolarlık tren hattı ile Angola’daki havaalanı açıldı


Çin’in Kuşak Yol Projesi kapsamında Afrika’daki yatırımları aralıksız sürüyor. Çinli inşaat firması CRBC tarafından Kenya’da yapılan yolcu tren hattının açılışı yapıldı. Başkent Nairobi ile Naivasha bölgesini kapsayan tren hattının toplam uzunluğu 120 kilometre. 12 duraktan oluşan yolcu tren hattının ayrıca Mombasa ile de bağlantısı var.

WHITE ELEPHANT

Çin’in Afrika’daki yatırımları kapsamında bu ay ayrıca Angola’daki havaalanı ile su sistemi projesi de hayata geçirildi. Pekin yönetimi ve Afrikalı hükümetler, Çin’in yatırımlarının “kazan – kazan” strateji üzerine kurulu olduğunu söylüyor. Ancak Batı basınındaki yorumlarda Çin’in Afrika genelinde yaptığı yatırımların “borçlandırma diplomasisi” üzerine kurulu olduğu ve Pekin yönetimine büyük avantajlar sağladığı ileri sürülüyor. Çin’in Kuşak Yol çerçevesinde hayata geçirdiği projeler “White elephant / işe yaramayacak yatırımlar” olarak adlandırılıyor.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir