Kazara duyurulan Kuşak Yol 6 yaşında 

Çin’in 21’inci yüzyılın İpek Yolu projesi olan Kuşak Yol, 6 yaşında.  Çin lideri Xi Jinping, ilk olarak 7 Eylül 2013’te Kazakistan’da Kuşak Yol’u duyurmuştu. ABD basınına göre Çin lideri ilk duyuruyu yanlışlıkla yaptı.


Günümüzün İpek Yolu projesi olan Kuşak Yol, 6 yaşında. Çin’den Avrupa’ya uzanacak olan ticaret ağına verilen isim olan Kuşak Yol, ilk olarak 7 Eylül 2013’te duyuruldu. Kuşak Yol’u duyuran ise Çin Devlet Başkanı Xi Jinping olmuştu. Çin lideri Xi Jinping, Kazakistan’da katıldığı bir konferansta Kuşak Yol’dan  İpek Yolu Ekonomi Kuşağı’nı (SREB) olarak bahsetti. Ancak ABD, Rusya ve Fransa basını Çin liderinin açıklamasını yeni İpek Yol olarak geçti.

RESMİ AÇIKLAMA 1 YIL SONRA

Çinli yetkililer ise “yeni İpek Yolu’ hakkında yani Devlet Başkanı Xi Jinping’in açıklaması hakkında yorum yapmadı. ABD basınına göre de Çin lideri, Kazakistan’da yaptığı duyuruyu ‘kazara’ yaptı. ABD merkezli Foreign Policy isimli haber sitesindeki konu hakkında detaylarda Çin lideri Xi Jinping’in ilk açıklamasının ardından Pekin hükümetinin Kuşak Yol hakkındaki ilk resmi açıklamayı 8 Kasım 2014’te yaptığı hatırlatıldı.

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir