Irak da Kuşak Yol’da

Çin’in Bir Kuşak Bir Yol projesine katılan ülkelerin arasına Irak da eklendi.


Pekin hükümetinin Ortadoğu’daki etkinliği artmaya devam ediyor. Hafta başında Çin’i ziyaret eden Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi ülkesini Çin’in Kuşak Yol Projesi’ne dahil eden anlaşmaları imzaladı. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüşen Başbakan Abdülmehdi, “Irak savaştan ve toplumsal anlaşmazlıklardan çıkıyor. Bu süreçte Çin’in değerli destekleri bizim için çok önemli” açıklamasında bulundu.

EN BÜYÜK TİCARET ORTAĞI

Çin lideri Xi Jinping ise ‘stratejik ortaklığa’ dikkat çekerek iki ülkenin petrol ve altyapı alanlarında işbirliğine devam edeceğini kaydetti. Halihazırda Pekin, Bağdat’ın en büyük ticaret ortağı konumunda. Irak ise Çin’in en büyük ikinci petrol tedarikçisi oldu. İki ülke arasındaki ticaret hacmi geçen yıl 30 milyar doları geçti.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir