Hindistan, Kuşak Yol’da yok

Çin’in Kuşak Yol Projesi’ne katılan ülkelerin sayısı her geçen gün artarken, Hindistan ise Pakistan ile yaşadıkları sorunlar nedeniyle yeni İpek Yol’da yer almayacağını açıkladı


Çin’den Avrupa’ya uzanacak ticaret ağı olan Kuşak Yol’a katılan ülkelerin sayısı her geçen gün artıyor. Hindistan ise Kuşak Yol’da yer almayacaklarını açıkladı. Yahoo Finance’e konuşan Hindistan’ın Finans Bakanı Nirmala Sitharaman, “Duruşumuz çok açık. Hindistan, Çin’in Kuşak Yol Projesi’ne katılmayacak” dedi.

KOMŞULARI KATILIYOR

Kuşak Yol’a bölgede katılan ülkeler arasında Hindistan’ın komşuları Pakistan, Nepal, Maldivler, Bangladeş gibi ülkeler de var. Hindistan’ın özellikle Pakistan ile yaşadıkları toprak sorunlarından dolayı ve belirlenen Kuşak Yol güzergahının da bu tartışmalı yerlerden geçeceğinden dolayı projede yer almayacağı kaydedildi. Kuşak Yol güzergahı kapsamında Çin ile Pakistan arasında 60 milyar dolarlık ulaşım altyapısı çalışmaları yapılıyor. Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nden Pakistan’ın Gwadar limanına hat olacak.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir