Gidilecek en iyi Kuşak Yol adresleri arasında Türkiye de var

Çin basını tarafından yapılan ‘Turistler için gidilecek en iyi Kuşak Yol Projesi ile bağlantılı olan 10 yer’ listesinde Türkiye de yerini aldı


Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in 2013 yılında Kuşak Yol Projesi’ni açıklamasının Türkiye kurulacak ticaret ağına destek vereceğini aynı yıl açıklamıştı. O tarihten bu yana Ankara ile Pekin arasında ikili ilişkiler ilerleyerek devam ediyor. Türkiye konumu itibariyle Çin’den Avrupa’ya uzanacak olan ticaret ağında çok büyük bir öneme sahip.

150 MİLYONU GEÇECEK

Çin basınında da sık sık Kuşak Yol Projesi’ni kabul eden ülkelerle Çin’in bağını güçlendirmek için çeşitli haberler yayınlanıyor. Bu haberler arasında en popülerleri ise turizm ile ilgili olanlar oluyor. China Daily sitesi de ‘Çinli turistler için gidilecek en iyi Kuşak Yol Projesi ile bağlantılı olan 10 yer listesi yayınladı. Çin Turizm Akademisi ile Çin seyahat acentası Mafengwo ile birlikte hazırlanan listede yer alan ülkeler fotoğraflarla birlikte tanıtıldı. Kuşak Yol Projesi’ni kabul eden ülkeler ve bölgelerden 45’ine Çin’den direkt uçuş olduğuna dikkat çekilen haberde Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre ise gelecek yıldan itibaren Kuşak Yol ülkelerine giden Çinli turist sayısının 150 milyonu geçeceğinin tahmin edildiği hatırlatıldı.

İSTANBUL’U GÖRMELİSİNİZ

Türkiye, Yeni Zelanda, Filipinler, Güney Kore, Maldivler, Sri Lanka, Vietnam, Malezya, Singapur ve Tayland’ın yer aldığı listede “İstanbul’u görmelisiniz” denildi. Listede Türkiye’nin tanıtıldığı bilgilerde ise Sultanahmet Meydanı’nın görseli kullanıldı.

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir