Dünyanın en büyük yük gemisi Gülsün demir aldı

224 bin 986 tonluk kapasitesi ile dünyanın en büyük konteyner gemisi unvanını alan msc Gülsün, Kuşak Yol güzergahında hayati öneme sahip olan Çin’in Tianjin Limanı’ndan ilk yolculuğuna başladı


Güney Kore merkezli Samsung Heavy Industries tarafından inşa edilen ve dünyanın en büyük yük gemisi olma özelliğine sahip MSC Gülsün isimli gemi ilk yolculuğuna başladı. 224 bin 986 tonluk yük taşıma kapasitesine sahip geminin dün Çin’in Tianjin Limanı’ndan demir aldığı açıklandı.

AVRUPA’YA GİDECEK

23 bin 756 konteyner taşıyabilen 399.9 metre uzunluğunda ve 61.5 metre genişliğinde olan geminin rotasında Avrupa var. Kuşak Yol projesinde kritik öneme sahip olan Tianjin Limanı’ndan çıkan gemi Şanghay’a uğradıktan sonra İspanya’da Algeciras’a, Polonya’da Gdansk, Rusya’da Kaliningrad ve Hollanda’da Rotterdam Limanları’na uğrayacak. Geminin işletmecesi İsviçre merkezli Mediterranean Shipping Company Direktörü Jonathan Zhu, geminin çelik, mobilya ve kimyasallar taşıdığını duyurdu. Kuşak Yol’un kritik limanı Tianjin’den 180 ülkeye ürün gönderiliyor. Limandan 2019 yılının ilk çeyreğinde yüklenen kargo 8.33 milyon tona ulaştı.

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir