Çin’in Yunanistan’daki Kuşak Yol hayali büyük

Çin ile Yunanistan arasındaki ilişki her geçen gün kuvvetleniyor. Pekin yönetimi, ortağı olduğu Pire Limanı’nı Kuşak Yol kapsamında merkez haline dönüştürüp Avrupa’nın en büyüğü yapmak istiyor


Yunanistan’ın ekonomik krize girdiği dönemde Atina ile Pekin ilişkileri yakınlaşmıştı. Bu kapsamda Çinli Cosco şirketi, 2016 yılında Yunanistan’ın en büyük limanı olan Pirte’ye ortak oldu. Son günlerde çıkan haberlere göre Pekin hükümeti, Pire Limanı’ndaki ortaklığını artırmak istiyor. Pekin, Kuşak Yol kapsamında Pire’yi Avrupa’nın en büyük limanı yapmak istiyor.

660 MİLYON EURO YATIRIM

Yunanistan, Ağustos 2018’de Çin’in Kuşak Yol Projesi’ne dahil oldu. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ise hafta başında Yunanistan’a yaptığı ziyarette Cosco’nun Pire Limanı’na 660 milyon Euro yatırım daha yapacağı açıklandı. Çin’e göre Pire Limanı, Kuşak Yol için kritik öneme sahip.

GÜNDE 1 MİLYAR EURO

Çin ile Yunanistan’ın yakınlaşması Avrupa Birliği (AB) tarafından yakından izleniyor. Çin ile AB arasında günlü ticaret oranı 1 milyar Euro. Çin, Avrupa’nın en büyük ithalatçısı ve en büyük ikinci ihracat pazarı. Avrupa’nın en büyük limanı olan Hollanda’daki Rotterdam Limanı’na bir yıl içinde giriş ve çıkış yapan konteyner sayısı 8.6 milyar. İşte Çin’in hedefi Pire’yi Kuşak Yol merkezi yapıp Rotterdam Limanı’ndan daha ileriye taşımak.

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir