Çin’in Kuşak Yol ile Türkiye’ye direkt yatırımlarını iki katına çıkarması bekleniyor

Türkiye ile Çin ilişkileri gelişmeye devam ediyor. Kuşak Yol kapsamında Türkiye’nin Orta Koridor girişimi meyvelerini veriyor. Çin’den Türkiye’ye direkt yatırımların 2019 sonunda 4 milyar dolara ulaşması bekleniyor


Çin’in Kuşak ve Yol Projesi’nde Türkiye’nin önemi arttıkça Ankara – Pekin arasındaki ilişkiler daha da yakınlaşıyor. Çin’in resmi ajansı Xinhua’daki analizde 5-10 Kasım tarihlerinde düzenlenen Çin Uluslararası İthalat Fuarı’na Türk şirketleri katılımı ve Türkiye’nin Orta Koridor girişimi üzerinden iki ülke arasındaki ilişkiler değerlendirildi.

FUARA KATILIM YÜZDE 40 ARTTI

“Türk girişimciler, bu yıl ikincisi düzenlenen Şanghay Uluslararası İthalat Fuarı’nda ürünlerini sergilemek için oldukça istekliydi” denilen analizde Türk yetkililerin ve organizasyonların Çin ile yeni işbirlikleri aradıklarını dile getirdiği aktarıldı. 2018 yılına göre Türkiye’den fuara katılımın yüzde 40 oranında arttığına dikkat çekilen haberde Türkiye’de kozmetik, porselen, mutfak eşyaları, tekstil, gıda, elektronik ve tıbbi malzemeler üreten 58 şirketin Şanghay Uluslararası İthalat Fuarı’nda hazır bulunduğu hatırlatıldı. Analizde ayrıca “Türk firmalar, 2 bin metrekarelik alan ile fuardaki alanlarını geçen yıla oranla iki katına çıkardı. ‘Türk lezzetleri’ isimli bölgede tanıtılan Türk lezzetlerine ilgi büyüktü” denildi.  Xinhua ajansı İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister’in “Türk ihracatçıların gücünü ve Türk ürünlerinin kalitesini gösterdik” sözlerine de yer verdi.  Pelisten’in Çin’i Türk ihracatçılar için “stratejik pazar” olarak tanımladığı da kaydedildi.

GEÇEN YIL 620 MİLYON DOLARLIK ANLAŞMA

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) verilerine göre geçen yıl düzenlenen Şanghay Uluslararası İthalat Fuarı’na Türkiye’den 38 firmanın katıldığı ve toplamda 620 milyon dolarlık anlaşmalar yapıldı. Bu yılki fuara ise 170 ülke, bölge ve uluslararası organizasyondan 3 binden fazla şirket ve 400 bin ithalatçı katıldı.

KUŞAK YOL ETKİSİ ARTIYOR

Xinhua’daki haberde Türkiye ile Çin arasında Kuşak Yol kapsamında yaşanan gelişmelere de yer verildi. Türkiye’nin Çin’den Avrupa’ya uzanacak olan ticaret ağında kendi Kuşak Yol inisiyatifi olan Orta Koridor projesini de Kuşak Yol’un tamamlayıcısı olarak ortaya koyduğu kaydedildi. Orta Koridor’un da etkisiyle Çin’den Türkiye’ye gelen direkt yatırımların 2019 sonu itibariyle 4 milyar dolara ulaşmasının beklendiği belirtilen haberde, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın Eylül ayındaki “Türkiye ile Çin arasındaki ticaret 2001 yılında sadece 1.1 milyar dolardı. Şimdilerde ise Çin, Asya’daki en büyük ticaret ortağımız” sözlerine yer verildi. Analizin sonunda ise Temmuz 2018 tarihinde Industrial and Commercial Bank of China Limited’in (ICBC), Türkiye’deki enerji ve ulaştırma sektörlerine 3.6 milyar dolarlık kredi paketi verdiği ve günümüzde yaklaşık 1000 Çinli firmanın Türkiye’deki çeşitli sektörlerde iş yaptığı detayları hatırlatıldı.

ANKARA – PEKİN ARASINDAKİ SON GELİŞMELER

Haberimizi Türkiye ile Çin arasında son zamanlarda gerçekleştirilen anlaşmalarla tamamlayalım;

-Çin’den Türkiye’ye gelen yatırım yüzde 120 arttı.
-2018 yılı sonunda ticaret hacmi 23 milyar dolara çıktı.
-Marmaray ile Çin-Avrupa arası 18 güne düştü.
-Çinli CMEC, Balıkesir’deki bor fabrikasına 70 milyon dolar yatıracak.
-Türkiye’nin Çin’e yönelik ticaret hedefi 20 milyar dolar.
-Alibaba, Trendyol’u yaklaşık 1 milyar dolara satın aldı.
-ICBC’nin İstanbul Tower 205’i 594 milyon dolara satın aldığı ileri sürüldü.
-Huawei’nin en büyük ikinci AR-GE merkezi İstanbul’da.
-Çin, Yavuz Sultan Köprüsü’ndeki İtalyanlara ait payı almak istiyor.
-Çin, Adana’da 1.7 milyar dolarlık termik santrali yapıyor.
-THY, Xi’an’a da uçuşlara başlıyor.
-Çin’den Türkiye’ye gelen turist sayısının 500 bine ulaşması bekleniyor.
-İstanbul Havalimanı, Çin Halk Cumhuriyeti ile anlaşma imzaladı.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir