Çin’in Ortadoğu endişesinin arkasında Kuşak Yol, ticaret ve petrol var

ABD ile İran arasındaki gerginliğin artmasının ardından Çin hükümeti bölgedeki etkinliğini artırmaya devam ediyor. Uzmanlara göre Çin’in Ortadoğu endişesinin arkasında Kuşak Yol, ticaret ve petrol var


ABD ile İran arasındaki “misilleme savaşı”nda her ne kadar tansiyon düşse de Çin yönetimi bölgede sıcak bir çatışmanın yaşanmasını engellemek için diplomasi çalışmaları aralıksız sürüyor. Çinli diplomatlar, ABD’nin İranlı General Kasım Süleymani’yi öldürmesinin ardından İran, Fransa, ABD ve İngiltere’deki üst düzey yetkililerle temasa geçmişti. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ise Afrika ülkelerine yapması beklenen ziyaretler önce Mısır’a gitti. Mısır’da üst düzey görüşmeler yapan Dışişleri Bakanı Wang Yi, bölge hakkında açıklamalarda bulunarak “Arap ülkeleriyle derin ilişki ve bölgede güvenliğin sağlanmasını istiyoruz” dedi. Çin’den dün yapılan açıklamada da Ortadoğu’da duruşlarının Rusya ile aynı olduğunu kaydedilmişti.

PETROL SEVKİYATI ETKİSİ

Çin’in Ortadoğu’da gerginliğin artmasını engellemek istemesinin arkasındaki bölge ülkeleriyle yaptığı ticaret, Kuşak Yol İnisiyatifi ve Süveyş Kanalı etkisi bulunuyor. Çin ile İran arasındaki ticaret 35 milyar dolara ulaştı. İran’ın ayrıca Afrika Boynuzu ile Süveyş Kanalı’nın buluştuğu bölgeye erişimi var. Bu nokta küresel ticaretin yüzde 14’ünün geçtiği yer ve Avrupa ile Asya arasındaki ticaret açısından kritik önemde.

YENİ KRİZLER MASADA

Asya basınında yer alan haberlerde ayrıca Çin’in bölgede istemediği krizlerin sadece ABD ile İran arasında yaşanmadığına dikkat çekiliyor. Çin yönetiminin ayrıca Türkiye’nin de dahil olduğu Doğu Akdeniz ve Libya’daki krizlerin de büyümesini istemediği aktarıldı.

İRAN YERİNE SUUDİ ARABİSTAN

Öte yandan Çinli şirketler her ne kadar İran’dan petrol ithal etmeye devam etse de bir yandan da İran ile ticarete daha şüpheli yaklaşmaya başladı. Bunun arkasından da ABD’nin uyguladığı yaptırımların olduğu kaydediliyor. ABD merkezli Institute of Peace verilerine göre Çin, Haziran 2019’da İran’dan günde sadece 210 bin varil petrol aldı. Bu Çin’in son 10 yılda İran’da ithal ettiği en düşük seviyede petrol oldu. Buna karşılık Çinli şirketlerin Haziran – Temmuz 2019’da Suudi Arabistan’dan aldığı petrol oranı günde 1.8 milyon varile çıktı. Geçtiğimiz Eylül ayında İran’dan petrol aldıkları gerekçe ABD, 6 Çinli şirkete yaptırım kararı almıştı.  

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir