Çin’in Kuşak Yol’u 240 bin iş imkanı oluşturdu

Çin’in 2013 yılından itibaren hayata geçirdiği Kuşak ve Yol İnisiyatifi, 240 binden fazla iş imkanını oluşturdu


Çin Devlet Başkanı Xi Jinping tarafından tüm dünyaya ilk olarak 2013 yılında duyurulan günümüzün İpek Yolu projesi olan Kuşak Yol ile yatırımlar aralıksız sürüyor. Çin’den başta Avrupa olmak üzere dünyanın dört bir yanına uzanan ticaret ağları sayesinde 240 bin yeni iş imkanı doğdu. Çin hükümeti Kuşak ve Yol İnisiyatifi kapsamında 6 binden fazla proje yürütüyor. Kuşak Yol ülkeleri ile 82 ekonomi ve ticaret bölgesi kuruldu ve buralara Çin’in yatırımı 28 milyon doları geçti. Çin hükümetinin, son 10 yılda yabancı ülkelerdeki limanlara yatırımları 11 milyar doları buldu.

ÇEVRECİ OLACAK

Pekin hükümeti, dünyanın dört bir yanına Kuşak Yol kapsamında yaptığı altyapı çalışmalarının ise çevreye duyarlı ve sürdürülebilir olması için üst düzey çaba harcıyor. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping de geçen yıl yaptığı açıklamada Kuşak Yol yatırımlarının çevreci ve sürdürülebilir olması gerektiğine vurgu yapmıştı. Çin hükümetinin 2020 – 2030 arasında 38 Kuşak Yol ülkesine 664 milyar dolarlık enerji yatırımı yapması bekleniyor.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir