Çin’in Kuşak Yol’daki tekstil yatırımlarında kilit ülke Türkiye

Çin’in Kuşak ve Yol girişiminde Türkiye’nin önemini artıracak bir sektör de tekstil olacak. Türkiye; konumu, ekonomisi, Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği anlaşması, Orta Asya ülkeleri iyi ilişkileri ve sektördeki tecrübesi ile Çin’in Kuşak Yol kapsamındaki tekstil yatırımlarında kilit rol oynayacak


Çin yönetimi, ilk olarak 2013 yılında duyurduğu Kuşak ve Yol girişimini hızla hayata geçiriyor. Çin’den Avrupa’ya uzanan ticaret ağında Türkiye’nin önemi her geçen gün artıyor. Ankara’nın Çin’e önerdiği Orta Koridor teklifi daha fazla konuşulmaya ve önem kazanmaya başlıyor. Türkiye’yi Kuşak Yol kapsamında öne çıkaracak bir diğer sektör de tekstil sanayisi olacak.

KUŞAK YOL YATIRIMLARI KATLIYOR

Tren ve gemilerin devreye girmesiyle birlikte Çin ile Kuşak Yol’u kabul eden ülkeler arasındaki ticaret büyüyor. Bu noktada bazı verilere bakmakta fayda var;

  • Çin’in Kuşak Yol ülkeleriyle Ocak-Eylül arasında yaptığı ticaret 950 milyar dolara ulaştı.
  • Çin’in önümüzdeki 5 yıl içinde Kuşak Yol rotasında bulunan ülkelerden 2 trilyon dolarlık ürün almaya hazır olduğu açıklandı.
  • Pekin hükümetinin Kuşak Yol ülkelerine 150 milyar dolarlık daha yatırım yapacağı belirtildi.
  • Bu kapsamda Orta Koridor üzerinde bulunan Türkiye’ye de yatırımlarını iki katına çıkaracağı duyuruldu.
  • Çin Eximbank’ının verdiği Kuşak Yol Proje kredileri 1 trilyon yuan barajını aştı. 1 trilyon yuan 149 milyar dolar ediyor.
  • Çin’in Kuşak Yol trenlerinin hayata geçmesiyle birlikte tekstil sektöründeki yatırımlarını katlaması bekleniyor.

ORTA ASYA FAKTÖRÜ

Çin’den kalkan yük trenleri geriye de boş dönmüyor. Gittikleri ülkelerin yerel ürünlerini Çin’e getiriyorlar. Aslında proje tıpkı tarihi İpek Yolu’ndaki gibi işliyor. Ürünlerin vagonlarla kıta değiştirme süreci daha sistematik ve daha hızlı bir şekilde hayata geçiriliyor. Bu kapsamda tekstil sektöründe de büyük gelişmelerin yaşanması bekleniyor. Kuşak Yol trenlerinin en uğrak noktaları Orta Asya ülkeleri oluyor. Halihazırda Kazakistan, Tacikistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Türkmenistan gibi ülkeler Kuşak Yol trenlerinin dünyaya açılış noktaları oluyor. Çin’in Orta Asya ülkelerindeki tekstil yatırımlarını iki katına çıkarması bekleniyor. Geçtiğimiz Temmuz ayında Çin Ulusal Tekstil ve Hazır Giyim  Konseyi (CNTAC), Tacikistan ve Özbekistan’ı Çinli şirketler için en iyi tekstil yatırımları yapılacak ülkelerden göstermişti. Bölgedeki pamuk yetiştiriciliğinin geniş olması ve elektrik üretiminin müsait olması yatırımın önünü açan faktörler arasında gösteriliyor. Tacikistan’da örneğin yerel pamuk üretim alanı 185 bin hektar, buralardan yılda 100 bin ton pamuk üretiliyor. Ya da Özbekistan’da 3 bin 500 tekstil firması bulunuyor.

Çin’in tekstil yatırımları için Orta Asya gibi farklı ülkelere yönelmesinin bir diğer sebebi de kendi ülkelerinde yapılan değişiklikler gösteriliyor. Kirli hava ile mücadele için, Çin’deki tekstil fabrikalarındaki üretime belli standartlar getirildi. CNTAC verilerine göre son 5 yıl içinde Çin’in Kuşak Yol kuşağındaki ülkelerindeki tekstil yatırımları yüzde 80 oranında arttı. Çinli tekstil yatırımcıları için geçtiğimiz Eylül ayında Shaoxing’de Kuşak Yol Tekstil İşbirliği Formu düzenlenmişti.

TÜRKİYE KİLİT ÜLKE

Gelelim Çin’in Kuşak Yol kapsamında artıracağı tekstil yatırımlarındaki Türkiye etkisine. Türkiye’yi öne çıkaran faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Konumu: Asya – Avrupa’daki köprü görevi gören konumu sayesinde Türkiye’nin önemi artıyor.
Ekonomi: Her geçen gün toparlanan ekonomisinin de Türkiye’nin elini güçlendirdiği kaydediliyor.
Orta Asya ilişkileri: Çin’in yatırımları noktasında Türkiye’yi öne çıkaran bir diğer faktör de Orta Asya ülkeleri ile Ankara arasındaki yakın ilişkiler.
Başarılı tekstil sektörü: Halihazırda Türkiye’nin en olduğu sanayi alanlarının başında tekstil geliyor. Türk üreticilerinin bu alandaki hem üretim hem de pazar avantajı bulunuyor.
AB’ye açılan kapı: Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki Gümrük Anlaşması Türkiye’yi ön plana çıkaran bir diğer etken oluyor. Çinli tekstil firmaları ürünlerinin Türkiye üzerinden gümrük tarifeleri ve kotaları olmadan Avrupa’ya ulaştırmayı hedefliyor.  

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir