Çin’in Kuşak Yol yatırımları 12 milyar doları geçti

Çin’in Kuşak ve Yol İnisiyatifi kapsamında dünyanın dört bir yanına yatırımları artarak devam ediyor. Çin’in 2019’ın 11 aylık sürecinde Kuşak Yol ülkelerine yatırımlarının 12.78 milyar dolar olduğu açıklandı


Çin basınında Kuşak ve Yol İnisiyatifi ile veriler açıklandı. Buna göre 2019’un ilk 11 ayında Çin yönetiminin Kuşak Yol Projesi’ni kabul eden ülkelere yatırımı 12 milyar doları geçti. Çin’in 11 aylık süreçteki yatırımlarının 12.78 milyar dolar olduğu açıklandı.

ÇİN’E 7 MİLYAR DOLAR YATIRIM

Aynı verilere göre Çin ile Kuşak Yol’u kabul eden ülkeler arasındaki karşılıklı yatırım ve ticaret 127.67 milyar dolar oldu. Bu oranın yıllık yüzde 41.2 oranında arttığı belirtildi. Kuşak Yol Projesi’ni onaylayan ülkelerin Çin’e yaptığı yatırımların ise 7.02 milyar dolar olduğu açıklandı. Kuşak Yol ülkelerinden olan 4 bin 964 girişimcinin de Çin’e gittiği vurgulandı.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir