Çin’in Kuşak Yol ülkeleriyle ticareti 6.2 trilyon dolara ulaştı

Çin’in Kuşak ve Yol İnisiyatifi’ni kabul eden ülkelerle arasındaki ticaret her geçen gün artıyor. Açıklanan rakamlara göre Çin ile Kuşak Yol ülkeleri arasındaki ticaret geçen yıl 1.34 trilyon dolar olurken, 2014 ile 2019 arasındaki toplam ticaret ise 6.2 trilyon dolara ulaştı


Çinli yetkililer, Kuşak Yol Projesi’ne dair bugün yeni rakamlar açıklandı. Buna göre ekonomisini ABD ve Avrupa Birliği pazarından bağımsız şekilde güçlendirmek isteyen Çin hükümeti Kuşak Yol Projesi sayesinde bu amacına yaklaşıyor. Açıklanan rakamlara göre Çin ile Kuşak Yol’u kabul eden ülkeler arasındaki karşılık ticaret her yıl yüzde 7.4 oranında büyüyor.

ÇİN 25 KUŞAK YOL ÜLKESİNİN EN BÜYÜK TİCARET ORTAĞI

Çin basınında yer alan detaylara göre Çin ile Kuşak Yol ülkeleri arasındaki ticaret geçen yıl 1.34 trilyon dolar olurken, 2014 ile 2019 arasındaki toplam ticaret ise 6.2 trilyon dolara ulaştı. Aynı verilerde Çin’in Kuşak Yol’u onaylayan ülkelerden 25’inin en büyük ticaret ortağı olduğu kaydedildi.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir