Çin’in Kuşak Yol trenleri dolu gidiyor, dolu dönüyor

Tarihi İpek Yolu’nda sadece Çin’den Avrupa’ya ipekler taşınmıyordu. Ürünler kervanlarla kıta değiştiriyordu. Günümüzde de Çin’in Kuşak ve Yol girişimi ile İpek Yolu canlanmaya başladı. Çin’den Avrupa’ya yük götüren trenler dönerken de Çin’e ithal ürünleri taşıyor


Çin yönetiminin 21’inci yüzyılın en büyük yatımı olarak devreye soktuğu Kuşak Yol girişimi hız kesmeden hayata geçiriliyor. Bu kapsamda aslında çoktandır Çin’den kalkan yük trenleri Avrupa’nın ve hatta dünyanın dört bir köşesine ulaşmaya başladı. Tarihi İpek Yolu’nda Çin’den Roma İmparatorluğu’na kadar ipek başta olmak üzere birçok ürün taşınıyordu. Kervanlar geri dönüş yollarında ise uğradıkları yerlerin ürünlerini Çin’e götürüyorlardı. Ürünler böylece kıta değiştiriyordu. Günümüzde de Kuşak ve Yol ile aslında bu ticaret ağı yeniden canlanmış oldu. Şimdilerde Çin’den Avrupa’ya elektronik eşya taşıyan bir yük treni dönüşünde ise Avrupa’dan Çin’e ithal ürünleri götürüyor.

 

40 GÜNDEN 20 GÜNE DÜŞTÜ

 

Çin’in resmi ajansı Xinhua’daki habere göre ülkenin Zhejiang eyaletinde bulunan Yiwu kenti Kuşak Yol trenleri açısında oldukça önemli bir rota merkezi haline döndü. Habere göre Avrupa’nın dört bir yanına Yiwu’dan kalkan yük trenleri geri dönerken ise bir sürü ithal ürün ile geliyor. Kuşak Yol trenlerinin İspanya’dan şarap, Çekya’dan kristal bardaklar ve Rusya’dan süt getirdikleri kaydedildi. Habere göre bu trenlerden önce İspanyol şarapları deniz yolu ile 30 ya da 40 gün içinde Çin’e ulaşıyordu. Şimdilerde trenler ile bu mesafenin yarı yarıya indiği belirtildi.

 

YİWU’DA 550 BİN FİRMA

 

Yiwu’dan Madrid, Duisburg ve Londra gibi Avrupa şehirlerine yük trenlerinin olduğu belirtilen haberde Yiwu’dan kalkan trenlerin ayrıca Orta Asya ve İran’a da gittiğinin altı çizildi. Dünyanın süpermarketi olarak anılan Yiwu kentine her yıl 210 ülkeden 550 binden fazla denizaşırı firma geliyor.

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir