Çin’in Kuşak Yol Projesi’nde virüs paniği

Dünyanın gündemi günlerdir Çin’deki virüs salgını. South China Morning Post haber sitesi ise Wuhan’dan yayılan virüsün Kuşak Yol Projesi’nde çalışanlar aracılığıyla yayılabileceği ileri sürüldü


Çin’in Wuhan kentindeki virüs dünya basınının gündemini meşgul ediyor. South China Morning Post isimli haber sitesi ise virüsle ilgili farklı bir detaya dikkat çekti. Haberde virüsün Çin’in ticaret ağı olan Kuşak Yol’da çalışanlar aracılığıyla yayılabileceği ileri sürüldü. Habere göre Pakistan’da bu kapsamında alarm durumuna geçildiği kaydedildi.

ÖNLEMLER ALINDI

Pakistanlı yetkililerin birçok aşamada önlemler aldığı belirtilen haberde Kuşak Yol kapsamında faaliyet gösteren Çin – Pakistan Ekonomik Koridoru’na (CPEC) dikkat çekildi. CPEC kapsamında Pakistan’da binlerce Çinli bulunuyor. Habere göre 400’den fazla Çinli firma Pakistan’da faaliyet gösteriyor ve 60 binden fazla Çinli de Pakistan’da yaşıyor. Diğer taraftan 500 bine yakın Pakistanlı öğrenci Çin’de okuyor. İslamabad, Lahor, Gwadar ve Jinnah havalimanlarında özel taramaların yapıldığı belirtildi.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol: Çin’in Latin Amerika ülkeleriyle ticareti 286 milyar dolara ulaştı

2019 yılı Latin Amerika ülkeleri açısından çok da iyi geçmedi. Bölgedeki birçok ülkede halk ayaklanmaları ve siyasi karışıklık baş gösterdi. Çin’in ise bölgedeki etkisi Kuşak Yol ile artıyor. Çin’in Latin Amerika ülkeleriyle ticareti 286 milyar dolara ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir