Çin’in Kuşak Yol Projesi’nde ‘medeniyet’ tartışması

Çin Halk Cumhuriyeti’nin 2013 yılından bu yana hayata geçirdiği Kuşak ve Yol İnisiyatifi’ne Batı’nın yaklaşımı şüpheci oluyor. Batı, Çin’in “modernlik ve medeniyette” liderlik yapamayacağını savunuyor. Çin tarafı ise bunu reddediyor ve “Kuşak Yol zaten dünyanın en ücra noktalarına medeniyet götürüyor” diyor 


Batı basınında çok sık şekilde Çin’in uluslararası alanda artan etkisi tartışmaya açılıyor. ABD ve Avrupa basını Çin’in özellikle Kuşak Yol Projesi’ne şüpheci yaklaşıyor. Batı basınındaki haberlerde Çin’in “modernlik ve medeniyet” konularında dünyaya liderlik yapamayacağını savunuyor. Çin basını ise Kuşak Yol ile Pekin hükümetinin dünyanın dört bir yanına “modernlik ve medeniyet” taşıdığını söylüyor.

MODERNLİK NE?

Global Times gazetesindeki analizde, Batı basınında çıkan “Çin, modernlik yayamaz” eleştirilerine cevaplar verildi. “Batı basını Çin’in Kuşak ve Yol İnisiyatifi’ne şüpheci yaklaşıyor, hatta karşı çıkıyor. Ancak buna rağmen Çin’in Kuşak Yol ile etkisini artırdığını kabul ediyorlar. Batı’nın öfkesi de bu yüzden. Çin’in etkisinin artması Batı için neden kötü haber? Çin’in modernlikte küresel lider olamayacağını savunuyorlar. ‘Modernliğin’ Batı kaynaklı olduğunu ve Batı’dan dünyaya yayılacağını savunuyorlar” denilen analizde; Doğu Asya’nın özellikle de Çin’in yükselişinin insanların aklındaki modenrnite anlayışını genişlettiği belirtildi. Çinli şirketlerin çoktan küresel markalar haline geldikleri belirtilen analizde, Kuşak Yol ile dünyanın dört bir yanına enerji santrallerinin, yolların, demiryollarının ve akıllı telefonların ulaştırıldığı aktarıldı.

KUŞAK YOL YATIRIMLARI

Analizde “Nepal’e yapılan tren ağı Çin’deki Lhasa ile Katmandu’yu birleştirdi. Bu ağ sadece iki ülkenin insanlarını değil, modern hayatı da ücra noktalardaki köylere taşıdı. İki ülke böylece birleşti. Bangladeş’te Huawei’nin yerel telekomünikasyon firmaları ile yaptığı işbirlikleri köylülerin akıllı telefon kullanmalarını sağladı. Böylece aileleri yurt dışında çalışan köylüler, akıllı telefonlar aracılığıyla dünyaya bağlanmaya başladı. Afrika’da yerel işletmeciler Çinli yöneticilerden paranın nasıl kullanılacağını öğreniyor. Endonezyalı mühendisler Çin meslektaşlarından tecrübelerini öğreniyor. Kısaca Çin, Kuşak ve Yol ile dünyaya aynı zamanda modernliği de götürüyor” denildi.  

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir