Çin’in Kuşak Yol kredileri 1 trilyon yuanı aştı

65 ülkeyi birleştirmek için yola çıkan Çin, kesenin de ağzını açtı. Kuşak Yol Projesi için ayrılan kaynak 1 trilyon yuanı aştı


Kuşak Yol Projesi ile Asya’yı Avrupa’nın en batısına kadar bağlayıp 65 ülkede işbirliğini canladırmaya çalışan Çin, bu projede önemli bir eşiği daha aştı. Çin Eximbank’ının verdiği Kuşak Yol Proje kredileri 1 trilyon yuan barajını aştı. 1 trilyon yuan 149 milyar dolar ediyor.

1.800 PROJE FONLANDI

Bankanın şu ana kadar bin 800 proje için ayırdığı kaynağın olduğunu belirten Eximbank Yönetim Kurulu Başkanı Zhang Qingsong, bankanın iki yıl önce ayırdığı 130 milyar yuanlıkrediyinin de tamamen kullanıldığını belirtti. ZhaZhanikincisi düzenlenecek olan Kuşak Yol Forum’da yapılacak anlaşmalar için kaynağın kullanılacağını da vurguladı.

YEŞİL FİNANSMAN YAPILACAK

Zhang, yeni finansman modelleri geliştirdiklerini de vurgulayarak işbirliği modellerini çeşitlendireceklerini söyledi. Ayrıca yeşil finansman anlamında da bu yıl adımlar atılacak.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir