Kuşak Yol: Çin’in Hong Kong Limanı’na ihtiyacı kaldı mı?

Dünyanın en yoğun limanlarından biri olan Hong Kong Terminali, Çin’in dünyaya açılan kapısıydı. Ancak 2001 yılında Dünya Ticaret Örgütü’ne katılan Çin’in Hong Kong Limanı’na artık eskisi kadar ihtiyacı olmadığı savunuluyor


Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, 7 Eylül 2013’te Kazakistan’da Kuşak Yol Projesi’ni duyurdu.  Tarihi İpek Yolu yeniden hayata geçirilecekti. Üstelik bu kez Çin’den Avrupa’ya 3 farklı güzergah kurulacağı duyuruldu. Çok geçmeden Çin’in zaten bu dev ticaret ağı için çoktan çalışmalara başladığı anlaşıldı. Kuşak Yol’un deniz güzergahı için ise Hong Kong Limanı kritik önemde gözüküyordu.

150 BİN GEMİ

Yılda 150 bin geminin demir aldığı Hong Kong limanı, Çin’in dünyaya açılan kapısı. Ancak, Çin siyasi anlaşmazlıklar yaşadığı Hong Kong’a bağımlılığını azaltmak istiyor. Bu nedenle Çin’deki limanların kapasiteleri artırıldı. Hatta Shenzhen ve Guangzhou gibi limanların kapasiteleri dünyanın en yoğun limanlarından biri olan Hong Kong Terminali’ni geçti bile.

İHTİYAÇ KALMADI

Çin merkezi yönetimi Hong Kong, 1997 yılında anlaşma ile İngiltere’den devraldı. Kira sözleşmesi gereği Hong Kong, 2047 yılına kadar Çin’in yönetiminde olacak. Ancak Çin’den tam bağımsızlığı isteyen Hong Konglular ve Batı’nın bu konu hakkında Pekin yönetimini sıkça köşeye sıkıştırmak istemesi Çin’in işlerini zorlaştırıyor. İşte tam da bu nedenle Pekin hükümeti Hong Kong Limanı’na alternatifler üzerinde çalışıyor. Hatta birçok analize göre Çin’in aslında Hong Kong Uluslararası Terminali’ne eskisi gibi ihtiyacı da kalmadı.

NE DEĞİŞTİ?

New York Times gazetesi bu soruyu irdeledi: Peki ne değişti? Yani 1997’den bu yana neler değişti de Çin’in Hong Kong Limanı’na ihtiyacı eskisi kadar hayati önemde kalmadı? Bir kere Çin’in o tarihte Dünya Ticaret Örgütü’ne katılmasına izin verilmiyordu ve dolayısıyla Çinli ihracatçıların küresel piyasaya ulaşmaları sınırlandırılmıştı. Bunu aşmak için de Hong Kong iyi bir çözümdü. 2001 yılında Çin artık Dünya Ticaret Örgütü’nün üyesi oldu. Bazı verilere göre 1997 yılında Çin mallarının yarısından fazlası Hong Kong üzerinden dünyaya açılıyordu. Günümüzde ise bu oran yüzde 12’lere kadar düştü. Bu süre içinde aslında Hong Kong da ciddi kazanımlar elde etti. Ekonomisi çok büyüdü. Dolayısıyla Çin yeni limanlara yatırım yaparak siyasi anlaşmazlık yaşadığı Hong Kong’un ekonomik gücünü de zayıflatmak istiyor diyebiliriz.

Çin’in Hong Kong’a ihtiyacının eskisi kadar olmadığına dair bir diğer detay olarak ‘serbest ticaret politikası’ değişikliği gösteriliyor. Çin’in geçmiş yıllarda dünyaya serbest ve hukuka uygun ticaret yaptığını göstermek için Hong Kong’a yani kendi ana karasından uzakta olan bir yere ihtiyacı vardı. Aradan geçen yıllar içinde ise Çin ticaretteki güvenliğini fazlasıyla kanıtlamış durumda.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir