Çin’in Avrupa ile Kuşak Yol çalışmaları sürüyor

Son günlerde virüs salgını ile boğuşan Çin, diğer taraftan Kuşak ve Yol çalışmalarına da devam ediyor. Ülkenin üst düzey isimleri Kuşak Yol’un Avrupa ayağı için çalışmalarını sürdürüyor


Çin’de 25 Ocak yeni yıl kutlamaları yapılacak. Ancak ülkede son günlerde virüs salgını var. Kriz Çin sınırlarını aştı. Pekin yönetimi yoğun bir şekilde SARS benzeri virüsün önünü kesmek için mücadele ediyor. Diğer taraftan Kuşak ve Yol İnisiyatifi kapsamındaki çalışmalar da aralıksız sürüyor. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, iki ülke arasında turizm ve kültür yılı anısına karşılıklı tebrik mektubu gönderdi. Çin lideri mektubunda Çin ile İtalya’nın dünyanın iki ucunda olmalarına rağmen 2 bin yıl önce İpek Yolu sayesinde dost olduklarını aktardı. İtalya aynı zamanda günümüzde de Çin’in Kuşak Yol Projesi’ni onaylayan ilk G7 ülkesi olmuştu.

İSVİÇRE’DE KUŞAK YOL ZİRVESİ

Çinli yetkililer ayrıca İsviçre’de Dünya Ekonomik Forumu’nun düzenlediği Davos Zirvesi’ne katılıyor. Davos’ta ülkesini temsil eden Çin Başbakan Yardımcısı Han Zheng, İsviçre Konfederasyon Başkanı Simonetta Sommaruga ile bir araya geldi. Han ayrıca Çin – İsviçre Kuşak Yol Forumu’na da katıldı. İki ülke arasındaki Kuşak Yol işbirlikleri her geçen gün artıyor.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir