Çin’den Türkiye’ye her Perşembe günü Kuşak Yol treni kalkacak

Kovid-19 pandemisinin kontrol altına alınmasının ardından Çin’den Kuşak Yol trenleri hareketlenmeye başladı. Wuhan’dan tamamen tıbbi malzeme dolu ilk tren Sırbistan’a yola çıktı. Öte yandan Çin’den Türkiye’ye yeni bir Kuşak Yol rotası daha eklendi


Dünyada Kovid-19 virüsünün ilk merkezi olan Çin’in Wuhan kentinde salgının kontrol altına alınmasıyla Kuşak Yol trenlerine de hız verildi. Wuhan’dan Belgrad’a tren hareket etti. Wuhan’dan Sırbistan’a yeni bir Kuşak Yol treni daha kalktı. Tren 15 milyon dolar değerinde tıbbi malzeme taşıyor. Bu tamamen tıbbi malzeme yükü taşıyan ilk tren oldu. 28 Mart’tan beri Wuhan’dan Avrupa’ya 5 yük treni gitti.

Öte yandan Maersk Intercontinental Rail şirketi; Asya-Avrupa rotasına Türkiye’yi de ekledi. Çin’in Xi’an kentinden kalkacak trenler İzmit’e gelecek. Ürünler buradan denizyolu ile Avrupa’ya da aktarılacak. Trenler her Perşembe Çin’den kalkacak.

YİWU’DAKİ ARTIŞ YÜZDE 860

Çin’de Kuşak Yol trenlerinde bu yıl en hızlı artış ise Yiwu kentinden yaşanıyor. Dünyanın süpermarketi olarak kabul edilen Yiwu’dan Kuşak Yol trenleri, Nisan ayında yüzde 860 arttı. Nüfusu 1.2 milyon olan kentin ihracatı 40 milyar dolar. Kentte; 75 bin dükkan, 15 bin yabancı firma, 215 bölgeye ihracat, 400 bin yabancı tüccar ve 37 ülkeye tren rotası var. Bu yıl Yiwu’dan Avrupa’ya 133 tren hareket etti.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir