Çin’den Türkiye’ye gelen Kuşak Yol treni Bakü’ye vardı

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nden yola çıkan Kuşak Yol treninin Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye ulaştığı açıklandı


Türkiye ile Çin arasındaki trenler hız kazanıyor. Kuşak Yol kapsamında Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nden direkt olarak Türkiye’ye doğru yola çıkan yük treninin Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye vardığı açıklandı. Azerbaycan basınında yer alan habere göre ceviz taşıyan tren, Bakü Uluslararası Deniz Ticareti Limanı’na vardı.

MERSİN’E GİDİYOR

Aralık ayında yola çıkan 44 vagon ve toplamda 984 ton ceviz taşıyan yük treninin Kazakistan’ı geçtiği ve Bakü – Tiflis – Kars hattını kullanarak Türkiye’ye giriş yapacağı ve önümüzdeki günlerde de son durağı olan Mersin’e ulaşacağı belirtildi. Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nden Türkiye’ye gelecek ikinci yük treninin de önümüzdeki günlerde yola çıkması bekleniyor. 30 Ekim 2017 tarihinde aktif hale gelen Bakü – Tiflis – Kars hattı Çin’den Avrupa’ya giden Kuşak Yol trenleri için en kısa güzergah olma özelliğine sahip.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir