Çin’den Avrupa’ya yeni Kuşak Yol rotası: Polonya

Çin hükümeti Kuşak ve Yol İnisiyatifi güzergahlarına bir yenisini daha ekledi. Çin’in Xi’an kentinden Polonya’nın Slawkow kentine ilk tren yola çıktı


Çin devletinin Kuşak Yol çalışmaları aralıksız sürüyor. Bu kapsamda Çin’den Avrupa’ya yeni bir yük treni güzergahı daha başladı. Çin devlet ajansı Xinhua’daki habere göre Çin’in Xi’an kentinden Polonya’nın Slawkow kentine ilk Kuşak Yol yük treni yola çıktı. Güzergahın Sincan Uygur Özerk Bölgesi üzerinden olacağı belirtildi.

9,478 KİLOMETRELİK YOLCULUK

Çin basınındaki haberlere göre Shaanxi eyaletinin başkenti olan Xi’an’dan yola çıkan yük treni toplamda 9 bin 478 kilometrelik yolu geçecek. Çin’in kuzeybatısındaki başlıca demiryolu ana istasyonu olan Alataw Geçidi’nden ülke dışına çıkacak olan tren sırasıyla Kazakistan, Rusya, Ukrayna ve Polonya yolunu takip edecek. Yolculuğun en az 10 gün sürmesi bekleniyor. Trenin Slawkow’a getireceği ürünler kamyonlarla Avrupa’nın doğusundaki ülkelere dağıtılacak.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir