Çin’den Avrupa’ya Kuşak Yol trenleri katlanıyor

Çin’in Kuşak ve Yol İnisiyatifi ülkedeki eyaletlerin ekonomilerini katlıyor. Yiwu’dan Avrupa’ya giden trenler yüzde 65 artarken, Hefei kentindeki Kuşak Yol trenlerindeki artış ise iki katına çıktı. Türkiye’den de bu yıl 300 trenin geçmesi beklenirken, Moğolistan’dan geçenlerin trenlerin sayısı da 1500’e yaklaştı  


Çin’in Kuşak Yol Projesi’nin ülke içindeki ekonomiye katkısı her geçen gün artıyor. Çin’deki özel sektörün dörtte üçü Kuşak Yol’a dahil olurken, geçen yılın ilk 11 ayında Çin ile Kuşak ve Yol İnisiyatifi’ni kabul eden ülkeler arasındaki ticaret ve yatırımların 127 milyar doları geçtiği açıklandı. Çin basınındaki haberlerden Kuşak Yol Projesi’nin ülke içindeki ekonomiye katkılarını derledik.

AVRUPA’YA TRENLER ARTIYOR

Çin’in Zhejiang eyaletinde geçen yıl ithalat ve ihracat 435 milyar doları geçti. Ülkenin doğusundaki eyaletin ekonomisine Kuşak Yol’un ihracattaki büyümeye katkısının yüzde 11 olduğu açıklandı. Zhejiang eyaletinde bulunan Yiwu kentinden geçen yıl Avrupa’ya 528 kargo treni gitti. Yiwu’dan Avrupa’ya giden trenlerin 2018 yılına göre yüzde 65 arttığı kaydedildi. Yiwu’dan bu yıl ise bin trenin Avrupa’ya gitmesi bekleniyor. Dünyanın süpermarketi olarak kabul edilen Yiwu’dan 11 güzergah ile 37 ülkeye Kuşak Yol treni gidiyor.

TÜRKİYE’YE 300 TREN BEKLENİYOR

Anhui eyaletindeki Kuşak Yol trenlerinin artışı ise iki katına ulaştı. Eyaletin başkenti Hefei’den Avrupa’ya 2019 yılında 368 yük treni gitti. Toplamda 17 bin 208 standart vagonun değerinin 1.42 milyar dolar olduğu belirtildi. Anhui’den yük trenleri Avrupa’da genellikle Polonya, Çekya, Fransa, Hollanda ve Almanya’ya gitti. Türkiye üzerinden ise bu yıl 300 Kuşak Yol treninin Avrupa’ya geçmesi bekleniyor.

MOĞOLİSTAN’DA 1000 TRENİ GEÇİLDİ

Öte yandan Çin’den Moğolistan üzerinden Avrupa’ya giden trenlerin sayısı geçen yıl ilk ez bin treni geçti. Kuşak Yol trenleri Moğolistan’ı ilk olarak 2017 yılında kullanmaya başlamıştı. Geçen yıl ise Çin’den Avrupa’ya bin 450 tren Moğolistan’ı kullandı.

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir