Çin’den Avrupa’ya çağrı: Kuşak Yol’a sırtınızı dönmeyin

Paris’te düzenlenen İpek Yolu Konferansı’nda konuşan Çin’in Fransa ve Monako Büyükelçisi Lu Shaye, Avrupa’ya çağrı yaptı: Kuşak ve Yol İnisiyatifi’ne sırtınızı dönmeyin


ABD’den gelen baskılar sonucu Çin’e karşı hem Avrupa Birliği içinde hem de NATO’da ortak bir duruş arayışında olan Avrupa ülkelerine Pekin yönetiminden önemli bir çağı geldi. Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen İpek Yolu Konferansı’nda konuşan Çin’in Fransa ve Monako Büyükelçisi Lu Shaye, “Avrupa, Kuşak ve Yol İnisiyatifi’ne sırtını dönmemeli” dedi.

50 MİLYAR DOLARLIK ANLAŞMA

Kuşak Yol Projesi’nin “karşılıklı ilişkilerin daha iyi geliştirilmesi noktasında kazan-kazan” olduğunu belirtilen Çinli diplomat Lu Shaye, Avrupalı devletlere politik farklılıkları bir kenara bırakıp, ekonomilere odaklanmanı vakti geldiğini dile getirdi. Çin Devlet Telezviyonu CGTN’ye de özel bir mülakat veren Büyükelçi Lu Shaye, “Farklılıklarımızın karşılıklı işbirliğini geliştirmemize engel olmasına izin vermemeliyiz. Kuşak ve Yol ülkeleri geliştiren bir girişim” dedi. Son olarak Fransa ile Çin arasında Kuşak Yol haricinde 50 milyar dolarlık ticaret anlaşması imzalanmıştı.

400 KİŞİ KATILDI

Paris’teki konferansa 400 diplomat, uzman ve entelektüel katıldı. CGTN’deki haberde Çin ile birçok Batılı ülke arasında anlaşmalar yapılsa da Avrupa Birliği içinde Kuşak Yol’a karşı hala farklılıkların olduğuna dikkat çekildi. G7 ülkeleri içinde Çin’in 1 trilyon dolarlık projesine ilk katılan ülke İtalya olmuştu. Avrupa Birliği üyesi ülkelerin de neredeyse yarısı Kuşak Yol Projesi’ne dahil oldu. Toplamda ise 126 ülke ile 29 uluslararası organizasyon Kuşak Yol kapsamında Pekin yönetimi ile anlaşmalara imza attı. 

HUAWEİ KONUSU GÜNDEMDE

ABD’nin Avrupa ülkeleri üzerinde Çinli teknoloji devi Huawei ile ilgili korku yaratmak istediğine dikkat çeken Büyükelçi Lu Shaye, “Çin hiçbir ülke ile düşmanlık istemiyor. Ancak bize düşman olarak yaklaşanlara tavrımız farklı olur. Huawei’nin IT teknoloji çok güvenli. Avrupalı IT teknolojileri aynı seviyede. Huawei ile ilgili şimdiye kadar herhangi bir güvenlik skandalı da duymadık. Ancak ABD merkezli şirketlerle ilgili birçok güvenlik skandalı gündeme geliyor” dedi. Fransa geçtiğimiz günlerde ABD’nin 5G alt yapısında Huawei’nin dışlanması politikasını izlemeyeceklerini açıklamıştı.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir