“Çin’deki fuarlarda Türk ürünlerine ilgi yoğun oluyor”

Genç işadamı Mehmet Akif Kanık ile Türkiye – Çin arasındaki ticaretin püf noktalarını konuştuk. Dünyayı bir araya getiren Çin’deki fuarlarda Türk ürünlerine ilginin yoğun olduğunu belirten Kanık, Çin’e satılabilecek ürünler hakkındaki tecrübelerini de aktardı  


Türkiye ile Çin arasındaki ticaret her geçen gün büyüyor. Türk yatırımcıların Çin pazarına açılımları sürerken, Çinli şirketlerin de Türkiye’ye olan ilgisi artıyor. Yatırımcılara göre Kuşak Yol ile birlikte ikili ilişkilerdeki ivme daha da yükselişe geçecek. Peki Çin pazarına yatırım yapmak isteyenler neler yapmalı? Dünyayı bir araya getiren Çin’deki fuarlara katılmak isteyenler nasıl bir yol izlemeli? Çin’e satılabilecek ürünler neler?

Çin’e dair birçok kişinin aklında aslında aynı tür sorular var. İşte biz de bu sorulara cevap bulabilmek için 1200 kişiye istihdam sağlayan Kanık Şirketler Grubu bünyesinde faaliyet gösteren I.R.C Otomotiv’in Genel Müdürü Mehmet Akif Kanık ile Türkiye – Çin arasındaki ticaret ilişkilerini konuştuk.  Çinlilerin tarihten bu yana ticaret ahlaklarının üst seviyede olduğuna dikkat çeken Kanık’a göre Çin’deki pazarı değerlendirmek gerekiyor. İşte röportajımız;

  1. I. R.C Otomotiv çatısı altında hava süspansiyon sistemleri (körük) üretiyor. Üretimimizin yüzde 92’sini 40’tan fazla ülkeye ihraç ediyorsunuz. Peki şirketleriniz açısından Çin’in önemi ne?

Kanık Şirketler Grubu şemsiyesi altında faaliyet gösteren tüm şirketlerimizle kazancımızı yatırıma dönüştürüyoruz, ulusal ve uluslararası fuarlara katılarak sektörlerimizle alakalı tüm inovatif gelişmeleri takip ediyoruz ve network yapımızı geliştiriyoruz. Çin de özellikle I.R.C Otomotiv olarak fuarlara katılmayı önemsediğimiz ve tüm şirketlerimizle alakalı yardımcı ekipman ve ekipman anlamında ticari ilişkimizin bulunduğu ülkelerden. 

  1. Çin’deki fuarlara düzenli olarak katılıyorsunuz. Çin’de fuar açma sürecinden biraz bahsedebilir misiniz? Yani hangi fuarlara katılacağınıza nasıl karar veriyorsunuz? Yasal süreç nasıl işliyor?  

Katılım sağlayacağımız fuarları 1-2 yıl öncesinden stratejik hedeflerimize uygun şekilde belirliyoruz.  Tüm dünya üzerinde gerçekleşen, stratejik öneme sahip uluslararası fuarları her sene gözden geçiriyoruz, katılımcı-ziyaretçi profillerini ve bu fuarların hitap ettiği hedef pazarlardaki satış potansiyelini değerlendiriyoruz. Özellikle T.C Ticaret Bakanlığı’nın uluslararası fuarlar ile alakalı sektör bazlı listelerini, yayınlarını ve teşviklerini takip ediyoruz.. Bazı fuarlara bireysel, bazılarına ise İhracatçılar Birliği’nin organizasyonu ile milli katılım sağlıyoruz. Her yıl Çin’de düzenlenen Automechanica Şanghay Fuarı’nda milli katılım ile bulunuyoruz. Milli katılımla alakalı süreçler, şirketimizin bağlı bulunduğu İhracatçılar Birliği tarafından yayınlanıyor ve kendilerinin organizasyonu ile fuarla alakalı tüm başvuru süreçleri duyuruluyor ve fuarın kendi portalı üzerinden başvurular gerçekleştiriliyor. Her fuar organizasyonunun kendine özgü başvuru süreçleri var,  İhracatçılar Birlikleri milli katılımlarla alakalı tüm süreçler hususunda şirketleri yönlendiriyor. 

  1. Ticaret yapmak için ayrı bir vize gerekiyor mu? Ya da Çinlilerin ticaret vizelerinde ve fuarlara katılım konusunda tutumu nasıl oluyor?

Çin’e fuar, konferans, iş toplantıları ve benzeri sebeplerle seyahat etmek istenmesi halinde Türk vatandaşlarının Çin Ticari Vizesi alması gerekiyor. Ancak, 30 günü aşmayan iş seyahatlerinde Yeşil, Gri ve Siyah Pasaport sahipleri  ticari vizeden muaf tutuluyor.

I.R.C Otomotiv Genel Müdürü Mehmet Akif Kanık ile I.R.C. Satış Müdürü Güray Ağırbaş (solda) ve I.R.C. Balkanlardan Sorumlu Satış Personeli Mesut Akyalçın (sağda), Shanghay’daki Auto Mechanica isimli fuarda görülüyor.
  1. İşiniz gereği sürekli seyahat halindesiniz ve dünyanın dört bir yanına gidiyorsunuz. Çin’deki fuarları nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Çin’in dünyanın en önemli fuarlarına ev sahipliği yaptığını düşünüyorum. Ucuz ürün algısının ve bunun yarattığı önyargının kırılması gerektiği inancındayım. Çünkü Çin fuarları dünyanın her yerinden alt, orta, üst segmentlerde yer alan markaları ağırlıyor. Dolayısıyla hitap ettiği hedef kitleler sadece ucuz ürün beklentisi olan ve alt segment marka arayışında bulunan müşterilerden oluşmuyor. Aynı zamanda Çin Fuarları orta ve üst segment markaların mevcut ve potansityel müşterilerini de ağırlıyor. Dolayısıyla I.R.C Otomotiv olarak orta segmentte konumlanan bir marka olmamız bir handikap yaratmıyor. Çin fuarlarına katılımımız ile tecrübe ettiğimiz diğer bir husus ise ciddi alıcıların bu fuarları ziyaret etmesi. Çin fuarlarının hem Ortadoğu ve Afrika hem de Amerika ve Avrupa kıtalarından katılımcı ve ziyaretçileri bir araya getirmesi önemli bir avantaj oluşturuyor. 

Dünyanın her kıtasından ziyaretçilerle bir arada bulunmaktan memnuniyet duyuyor; I.R.C Otomotiv olarak milli katılım sağladığımız Automechanica Şhanghay Fuarlarında özellikle Türk Malı satın almak ve Türk şirketleri ile distribütörlük anlaşmaları yapmak için Türk Pavilyon’unu bizzat ziyaret eden alıcılar olduğunu görünce gururlanıyoruz. 

  1. Türk girişimcilere tavsiyeleriniz ne olur? Çin’e ürün satmak isteyenler nasıl bir yol izlemeli?

Çin, artık ekonomik anlamda kritik bir hacme ulaşmış, ülkede orta ve üst düzey gelir seviyesine sahip ve Batılı ürünlere sempati duyan bir tüketim sınıfı gelişmiş ve dolayısıyla Çin’den sadece ucuz mal alma devri sona ermiştir. Ekonomisini oldukça büyüten Çin’e her segmentten ürün satmak mümkün ve Çin’i ihracat anlamında kritik hedef ülkelerden biri olarak önemsemek gerekiyor. Ancak Çin’e ihracat yapabilmek ve bunu sürdürülebilir kılabilmek için markalaşmanın şart olduğunu düşünüyorum.  Çin’e mevcut durumda ihraç edilen ürünlerimiz detaylıca araştırılmalı, henüz doyum noktasına ulaşmamış, ihracatı geliştirme potansiyeli olan sektörlere yönelinmelidir.  Çin ile ticaret hususunda teşvik ve destek programlarının detaylı incelenmesi, ilgili sektörlere yönelik fuar katılımlarına ve ziyaretlerine önem verilmesi girişimciler açısından altını çizmemiz gereken unsurlardan. 

Çin ile ticaret yapmanın en önemli hususlarından biri de alıcı şirketlerle ve kontaklarınızla iyi ilişkiler geliştirmesi. 2000 yıldan fazla süredir ticaret yapan Çin’de, ticaret artık bir kültür haline gelmiş ve ticareti asırlardır çok iyi bilen bir ülke olarak Çin’de iş ilişkileri kültürleri gereği güven, dostluk, birebir iletişim ve samimiyet üzerine kurulu. 

  1. Genç bir iş adamı olarak Çin’e ürün satmak isteyen genç girişimcilere hangi ürünleri veya alanları tavsiye edersiniz? 

Çin, yaklaşık 1,4 milyarlık nüfusu ile dünyanın en kalabalık ülkesi ve en büyük ekonomilerinden biri. Üretime önem veren bir ülke olmasının yanı sıra kalabalık nüfus sebebiyle ihtiyaçları da fazla olan ve dolayısıyla ciddi anlamda ithalat yapma potansiyeli bulunan bir ülke. Türkiye’den Çin’e yapılan ihracatın en önemli kısmını mermer ve metal cevherleri oluşturuyor. Çimento, deri mamulleri, cam ve toprak ürünler de ihracat potansiyeli olan ürünler arasında yerini alıyor. Diğer taraftan nüfusun kalabalık olması sebebiyle gıda endüstrisi açısından da önemli bir fırsat bulunuyor. Başta kuru meyveler olmak üzere, çikolatalı-şekerli ürünler, konserveler, unlu mamuller, fındık, yağlı tohumlar Türkiye’den Çin’e ihracat potansiyeli olan ürünlerden.  Çin’in en çok ithalat yaptığı sektörlerden biri de otomotiv sektörüdür ve Çin’in otomotiv sektörüne yönelik ithalatının üçte birinin otomotiv yan sanayi ürünlerinden olduğunu görüyoruz. I.R.C Otomotiv olarak katıldığımız Automechanica Şanghay Fuarı da bu sektöre yönelik olup katılımcı şirketlere önemli fırsatlar sunuyor. 

Kanık Şirketler Grubu bünyesinde Özka Lastik, İlka Plastik ve IRC Otomotiv olmak üzere üretim tesisleri Kocaeli’nde bulunan ve tüm dünyada faaliyet gösteren 3 şirket mevcut.
  1. Peki Çin’den ürün getirip satmak isteyenlere tavsiyeleriniz var mı?

Çin’den her segmentte ve kalitede ürün tedarik edilebileceğinden ve sadece alt segment ürün tedarik edebilme algısının ve önyargısının sonlanması gerektiğinden bahsettim.  Kalite ve fiyat beklentinize göre Çin’den tedarik edebileceğiniz ürün gruplarını alt, orta ve üst segment markalardan sağlayabilmek mümkün. Çin’den ithal edilip önemli bir ekonomik avantaj sağlayarak Türkiye pazarında rahatlıkla satılabilecek ürün gruplarının yelpazesi oldukça geniş.  Ancak ithalat süreçlerine hakim olunması, gümrük mevzuatlarının detaylı araştırılması, gereken belgelemelerin sağlanabilmesi gibi hususlara dikkat edilmesi gerekiyor. Aynı zamanda ithal edeceğiniz ürün hacmine göre hangi kanal vasıtasıyla tedarik sağlanacağı hususunda doğru seçimler yapılmalı. Çok büyük hacimli alımlarda fuarlar, şirket ziyaretleri, birebir ilgili üretim tesisleri ile yapılan görüşmeler doğrultusunda ticaret yapılabilecekken, daha küçük ve orta hacimli alımlarda güvenilir e-ticaret siteleri de tercih edilebilir.  

  1. Ticaret yaptığınız Çinli iş insanları nasıl? Yani sözlerine sadıklar mı? 

Bu zamana kadar ekipman ve yarı ekipman ithalatlarımızda ticaret yaptığımız Çinli şirketler ve iş insanları ile ilişkilerimiz sağlam temeller üzerine kurulu oldu. Daha önce de altını çizdiğim gibi Çinli iş insanları ile ticaret yapmak iş ilişkilerinin samimiyet ve güven üzerine kurulmasından geçiyor. Ticaret ilişkisi kurduğunuz iş insanları ile iletişime geçerken kültürlerini araştırmak ve geleneklerini önceden bilmek büyük bir avantaj sağlar. Beraber yenilen iş yemekleri, davetler ve kurulan dostluklar Çinli iş insanları ile ticaret ilişkisini geliştirmekte kritik birer husus. 

  1. Sizce Türkiye – Çin arasındaki ticaret hacmi artacak mı? Bildiğiniz gibi Kuşak Yol trenleri Türkiye’den geçmeye başladı. Kuşak Yol iki ülke arasındaki ticarete nasıl yansıyacak? 

Mevcut durumda Çin ve Türkiye arasında önemli bir ticaret açığı var. Şüphesiz ki tarihi İpek Yolu’nun modernize edilmesi ve canlandırılması ile oluşan ve Çin’de üretilen ticari malların demir yolu ile Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaşmasını sağlayan Kuşak Yol, politik ve diplomatik alandaki pozitif etkilerinin yanı sıra Türkiye ve Çin arasındaki ticaret hacmini artıracak bir etkiye sahip. Ancak ticaret hacmi gelişirken, Türkiye’nin Çin ihracatının artırılarak ithalat-ihracat farkının azaltılmasına yönelik stratejilerin izlenmesi gerekiyor. Çin’in kendi pazarını Türk ürünlerinin penetrasyonuna daha fazla açmasına olanak veren ve ithalat-ihracat dengesinin sağlandığı bir politika izlenmesi gerektiğine inanmakla beraber, doğru stratejiler eşliğinde Kuşak Yol’un Çin’e yapılan ihracata katkı sağlayacağını düşünüyorum. Türkiye, kapsamlı bir üretim ağına sahip olması, gümrük süreçleri, jeopolitik konumundan elde ettiği lojistik avantajı ile uluslararası arenada kritik işbirlikleri sağlayabilecek yüksek bir potansiyele sahip. Çin ile ticari ilişkilerin daha da geliştirilmesinde Kuşak Yol’un önemli bir rol oynayabileceğine inanıyorum.  

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir