Çin’de Kuşak Yol kapsamında Akdeniz araştırma grubu kuruldu

Çin’deki Zhejiang Üniversitesi çatısı altında Kuşak ve Yol İnisiyatifi ile bağlantılı olarak Akdeniz’in daha iyi anlaşılması çalışma grubu oluşturdu. Türkiye’nin Şanghay Başkonsolosluğu Yardımcısı Doğa Ölmez de çalıştaya katıldı


Çin’in Kuşak Yol Projesi kapsamında akademik çalışmalar da hız kazanıyor. Bu kapsamda Zhejiang Üniversitesi bünyesinde bir çalışma grubu kuruldu. China Daily sitesinde yer alan habere göre Zhejiang eyaletindeki Hangzhou kentinde düzenlenen ilk konferansa çok sayıda yetkili katıldı. Mediterranean Rim isimli çalışma grubunun amacının Akdeniz’in önemini daha net bir şekilde ortaya koymak olduğu açıklandı. Bu çerçevede Çinli araştırmacıların Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerdeki meslektaşlarıyla işbirliğine gideceği açıklandı.

TÜRKİYE’NİN ÖNEMİ

Etkinlikte konuşan eski Çin Dışişleri Bakanı Yardımcısı Yang Fuchang, “Akdeniz çerçevesi akademisyenler için yeni bir çalışma alanı. Burada çalışmaları artırmak gerekiyor” dedi. Çalışma grubunda Çinli ve Akdeniz çevresinden 50 bilim insanı danışman ve araştırmacı olarak belirlendi. Etkinlikte konuşan Türkiye’nin Şanghay Başkonsolosluğu Yardımcısı Doğa Özlem de Akdeniz’in 21’inci yüzyılda küresel ekonominin, barışın ve güvenlik açısında kilit rolde olduğunu kaydetti. Çin basınındaki haberlerde de Akdeniz’in Kuşak Yol açısından Afrika, Asya ve Avrupa arasındaki bağlantısı nedeniyle kilit önemde olduğuna dikkat çekildi.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol: Çin – Afrika ticareti 208 milyar dolar oldu

ABD ve Avrupa ile yaptığı yüksek orandaki ticareti farklı coğrafyalarla dengelemek isteyen Çin, Kuşak ve Yol İnisiyatifi sayesinde bu amacına adım adım yaklaşıyor. Çin'in Afrika ile ticareti 200 milyar doları geçti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir