Çin’de her yol Henan’a çıkacak

1 Kuşak 1 Yol Projesi nedeniyle yurt dışında demiryolu yatırımlarına hız veren Çin, yurt içinde de hız kesmiyor. Ülkenin merkezinde yer alan Henan eyaletine üç hızlı tren bağlantısı bu haftasonu açılacak


Çin’in modern İpek Yolu projesi olan 1 Kuşak 1 Yol’da demiryolu yatırımları bir yandan devam ederken bir yandan da ülke içinde demiryolu yatırımlarına hız verildi. Çünkü Çin’in 60 şehrinden Avrupa’nın 26 kentine seferler düzenlenecek. Çin Devlet Demiryolu Group firması Çin’in merkezindeki Henan eyaletini diğer şehirlerle birbirine bağlayan üç hızlı tren yolunu bu haftasonu açacak. Pazar günü faaliyete geçecek olan hatlar Henan’ın başkenti Zhengzhou’nun çevresindeki yüksek hızlı demiryolu ağını diğerleri ile birleştirecek.

139 BİN KİLOMETRE UZUNLUK

Bölgenin yaklaşık 400 milyon tüketiciye sahip bir lojistik ve tüketim merkezi olması bölgesel kalkınmanın artırması anlamına da geliyor. Çin’in demiryolu uzunluğu, bu yılın sonuna kadar 139.000 kilometreye ulaşacak. Bu rakamla Çin, dünyanın en büyük demiryolu ağına sahip olurken bu uzunluğun 35 bin kilometresi yüksek hızlı tren için olacak.

EN UZUN HAT DA ÇİN’DE

Dünyanın en uzun ağır yük hattı olarak kabul edilen Çin’in kuzey madenlerinden doğu ve merkez illerine kömür taşımak için inşa edilen 30 milyar dolarlık demiryolu da geçtiğimiz aylarda açılmıştı. Haoji hattı, İç Moğolistan Özerk Bölgesindeki Haole Baoji’den yaklaşık 1.800km mesafedeki Jiang kentindeki Ji’an’a yılda 200 milyon ton kömür taşıyor.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir