Çin’de 2020’nin ilk Kuşak Yol treni hareket etti

Koronavirüs salgını ile mücadele eden Çin’de, işe vaktinde dönenlere para ödülü verilecek. Öte yandan birçok ülkede Çinli öğrenci paniği başladı. 2020 yılının Çin’den kalkan ilk Kuşak Yol treni ise Avrupa’ya doğru yola çıktı  


ABD merkezli teknoloji devi Apple’ın tedarikçisi olan Foxconn şirketi, işe vaktinde dönenlere kişi başı 430 dolar ödül verecek. Foxconn kapasitesinin yarısına Şubat sonunda yüzde 80’ine Mart’ta ulaşmayı hedefliyor. Dünyadaki iPhone ‘ların yarısı Çin’de üretiliyor. Zhengzhou kentindeki fabrikada 350 bin kişi çalışıyor.

ÖĞRENCİ PANİĞİ

Öte yandan koronavirüsten dolayı 60 ülke Çin’e seyahati sınırladı. 70 havayolu şirketi uçuşu durdurdu. Yılda 250 milyar dolar harcayan Çinli turistlerden sonra Çinli öğrenci paniği başladı. Yurtdışında okuyan 1 milyon Çinli milyarca dolar harcıyor. “Öğrenci ekonomisi ne olacak?” soruları sorulmaya başlandı.

İLK TREN HAREKET ETTİ

2020’nin ilk Kuşak Yol treni ise dün Zhengzhou’dan Avrupa’ya hareket etti. Kuşak Yol 2013’te duyuruldu. 70’den fazla ülke katıldı. Çin ile Kuşak Yol ülkeleri ticareti 7.5 trilyon dolara ulaştı. Çinli özel sektörün dörtte biri Kuşak Yol’da. Çin’den Avrupa’ya şimdiye kadar 20 binden fazla tren gitti.

KORONAVİRUS SONRASI IMF TARAFINDAN REVİZE EDİLEN BÜYÜME RAKAMLARI

Bangladeş: 7.4%
Hindistan: 7%
Vietnam: 6.5%
Çin: 5.8%
Endonezya: 5.1%
Malezya: 4.4%
Israil: 3.1%
Tayland: 3%
Türkiye: 3%
Pakistan: 2.4%
Suudi Arabistan: 2.2%
Güney Kore: 2.2%
Rusya: 1.9%
Singapur: 1%
Japonya: 0.5%
İran: 0%

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir