Çin, Uluslararası Kuşak Yol Ticaret Mahkemesi kuracak

Çin yönetiminin Kuşak Yol kapsamında ticaret yapan ülkeler arasında doğacak anlaşmazlıkları çözmek için Xi’an ve Shenzhen’e Uluslararası Kuşak Yol Ticaret Mahkemeleri kurmayı planladığı ileri sürüldü


Çin hükümetinin Kuşak ve Yol İnisiyatifi’ni kabul eden ülkeler arasındaki olası ticari anlaşmazlıkları çözmek için hazırlık yaptığı ileri sürüldü. İngiliz Guardian gazetesindeki habere göre Pekin yönetimi Kuşak Yol güzergahlarında kilit önemde olan Xi’an ve Shenzhen kentlerine Uluslararası Kuşak Yol Ticaret Mahkemeleri kurmayı planlıyor. Xi’an ve Shenzhen’in tarihi İpek Yolu’nda da kilit önemde olduğu hatırlatılan habere göre söz konusu mahkemeler ülkeler arasındaki doğabilecek ticaret anlaşmazlıklarını çözmeye çalışacak.

‘ÇİN KURALLARI YENİDEN YAZIYOR’

Çin devletinin Uluslararası Kuşak Yol Ticaret Mahkemeleri fikrini, Guardian gazetesine değerlendiren Reconnecting Asia direktörü Jonathan Hillman, “Kuşak Yol Projesi sadece yollardan, trenlerden ve diğer altyapı faaliyetlerinden oluşmuyor. Çin ayrıca ‘soft altyapı’ çalışmaları da yapıyor. Çin ayrıca yeni kurallar da yazıyor” dedi. Çin’in kurmak istediği söz konusu mahkemelerin hukuki kararların yanı sıra hakemlik de üstleneceği ve özellikle arabuluculuk rolünü üstleneceği kaydedildi. Singapur’daki Uluslararası Ticaret Mahkemeleri ve Dubai Uluslararası Finans Merkezi Mahkemeleri modelinde olacak Kuşak Yol Uluslararası Ticaret Mahkemeleri’nde farklı ülkelerden de hakimlerin olacağı belirtildi.

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir