Çin – Pakistan ticareti dolar yerine yuan ile yapıyor

Kuşak ve Yol İnisiyatifi ile Çin ile Pakistan arasındaki ikili ilişki her geçen gün artıyor. İki ülke arasında ikinci aşama serbest ticaret bölgesi anlaşması imzalandı. Pekin ve İslamabad  karşılıklı ticareti ise dolar yerine yuan ile yapıyor


Çin’in Kuşak Yol Projesi’nde en fazla kazanan ülkelerin başında gelen Pakistan ile Pekin hükümetinin ikili ilişkileri gelişmeye devam ediyor. Pekin ile İslamabad arasında ikinci aşama serbest ticaret bölgesi anlaşmasının imzalandı. İlk aşama anlaşma kapsamında halihazırda Pakistan’dan 350’den fazla ürün Çin’e gümrük vergisi olmadan satılıyordu. İkinci aşama serbest ticaret anlaşması ile birlikte ise Pakistan, 1000’den fazla ürününü gümrük vergisi olmadan Çin’e gönderebilecek. Çin’in ithal ürünlerinin yüzde 90’ı için de Pakistan’da gümrük uygulanmayacak.

DOLAR YERİNE YUAN

Çin ile Pakistan’ın karşılıklı ticarette ise dolar yerine Çin’in para birimini kullanacağı açıklanmıştı. İki ülkenin böylece karşılıklı ticarette dolar engelini ortadan kaldırdığı kaydedilmişti. Çin ile Pakistan arasındaki karşılıklı ticaret 2019 yılında 15.6 milyar dolara ulaşmıştı. İki ülkenin karşılıklı ticareti 2005 yılında 2.2 milyar dolardı.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir