Çin lideri Xi Jinping’den yeni yılda Kuşak Yol mesajı

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, devlet kanallarından yayınlanan 2020 yıl mesajlarında Kuşak ve Yol İnisiyatifi hakkında da konuştu. Çin lideri, “Kuşak Yol’u birlikte inşa edelim” dedi


Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, devlet televizyon kanallarında yayınlanan seslenişinde 2019’daki verileri değerlendirdi ve 2020 yılına dair mesajlar verdi. 2019 yılında Çin’de 10 milyon kişinin daha yoksulluktan kurtulduğunu hatırlatan Çin lideri Xi Jinping, ülkesinin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası 100 trilyon yuan yani ülke ekonomisinin büyüklüğünün 14.4 trilyon dolara ulaşacağı belirtti ve kişi başına düşen milli gelirin 10 bin dolar olduğunu kaydetti. Çin’in Ay’ın karanlık yüzüne göndermeyi başardığı Chang’e-4 uzay aracı ile 5G teknolojisi, ülkenin ilk yerli yapım buz kıran gemisi, yerli yapım BeiDou navigasyon sistemi, Pekin’de açılan Daxing Uluslararası Havalimanı gibi konular da Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in gündemindeydi.

‘BİRLİKTE İNŞA EDELİM’

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Kuşak Yol Projesi hakkında ise “Çin, 2019 yılında da kollarını dünyaya açmaya devam etti. İkinci Uluslararası Kuşak Yol Formu’na ev sahipliği yaptık. Çin’in inisiyatifi ile ilgili olarak birçok ülkenin lideri ile işbirliğimizin derinleşmesi hakkında görüşmeler yaptım. Çin’in diplomatik ilişki içinde olduğu ülkelerin sayısı 180 oldu. Dünyanın her bir köşesinde dostlarımız var. Dünya halklarıyla el ele çaba gösterip Kuşak ve Yol’u birlikte inşa etmeyi, insanlığın kader ortaklığını oluşturmaya ve insanlık için daha güzel bir gelecek oluşturmayı istiyoruz” dedi.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir