Çin lideri Xi Jinping, 2019’da Kuşak Yol kapsamında 12 ülkeye gitti

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, en önem verdiği projelerin başında geldiği bilinen Kuşak ve Yol İnisiyatifi için 2019’da oldukça yoğun bir diplomasi yürüttü  


Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ilk olarak Eylül 2013 tarihinde Kazakistan’dan dünyaya duyurduğu Kuşak Yol Projesi için yoğun diplomasi yürütmeye devam ediyor. Çin merkezli CGTN sitesinde yer alan habere göre Çin lideri Xi Jinping, 2019’da 12 ülkeye ziyaret gerçekleştirdi. Çin liderinin bu yıl içerisinde gittiği ülkeler; İtalya, Fas, Fransa, Rusya, Kırgızistan, Tacikistan, Kuzey Kore, Japonya, Yunanistan, Brezilya, Hindistan ve Nepal oldu. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, bu ülkelerde oldukça kritik Kuşak Yol görüşmeleri de yürüttü.

ÇİN’DEKİ FORMLARA İLGİ YOĞUN OLDU

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in yürüttüğü diplomasi dışında Çinli yetkililer de 2019’da Kuşak Yol çerçevesinde birçok uluslararası organizasyona ev sahipliği yaptı. Bunlardan en çok ilgi gören bu yıl ikincisi düzenlenen Çin Uluslararası İthalat Fuarı (CIIE) oldu. Kasım ayında düzenlenen forma 181 ülkeden 3 bin 800 girişimci katıldı. Etkinlik çerçevesinde 71.13 milyar dolarlık ticari anlaşmalara imza atıldı.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir