Çin, Kuşak Yol ülkeleri ile 950 milyar dolarlık ticaret yaptı

Çin hükümeti Kuşak Yol Projesi’ni kabul eden ülkelerle ticaretini artırmaya devam ediyor. Çin yönetimi, Ekim ayı boyunca 30 uluslararası organizasyonda 137 ülke ile 197 Kuşak Yol işbirliği anlaşması imzaladı. Çin’in Kuşak Yol ülkeleriyle Ocak-Eylül arasında yaptığı ticaret 950 milyar dolara ulaştı


Çin devletinin altı yıl önce hayata geçirmeye başladığı Kuşak Yol ya da diğer adıyla 1 Kuşak 1 Yol Projesi ülkeler arasında ticareti artırmaya devam ediyor. Çin’den Avrupa’ya uzanan ticaret ağında yer almayı kabul eden ülkeler ile Pekin hükümeti arasında bu yılki ticaret 1 trilyon dolara yaklaştı.

197 ANLAŞMA İMZALANDI

Çin yönetimi, Ekim ayı boyunca 30 uluslararası organizasyonda 137 ülke ile 197 Kuşak Yol işbirliği anlaşması imzaladı. Çin’in Kuşak Yol ülkeleriyle Ocak-Eylül arasında yaptığı ticaret 950 milyar dolara ulaştığı açıklandı. Kuşak Yol Projesi’ni şimdiye kadar 65 ile 70 arasında ülkenin kabul ettiği biliniyor.

20 BİN TREN SEFERİ

Çin yönetiminden yapılan açıklama Kuşak Yol çerçevesinde Çin – Laos tren hattının, Çin – Tayland tren hattının, Jakarta – Bandung yüksek hızlı tren hattının ve Pakistan’daki Gwadar Limanı ile Yunanistan’daki Pire Limanı’ndaki çalışmaların da başarılı bir şekilde devam ettiği kaydedildi. Açıklamada Kuşak Yol Projesi kapsamında Ekim ayı sonu itibariyle Çin ile Avrupa arasında 20 bine yakın yük treni seferinin gerçekleştirildiği belirtildi.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin’de 2020’nin ilk Kuşak Yol treni hareket etti

Koronavirüs salgını ile mücadele eden Çin’de, işe vaktinde dönenlere para ödülü verilecek. Öte yandan birçok ülkede Çinli öğrenci paniği başladı. 2020 yılının Çin’den kalkan ilk Kuşak Yol treni ise Avrupa’ya doğru yola çıktı  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir