Çin, Kuşak Yol ülkeleri ile 950 milyar dolarlık ticaret yaptı

Çin hükümeti Kuşak Yol Projesi’ni kabul eden ülkelerle ticaretini artırmaya devam ediyor. Çin yönetimi, Ekim ayı boyunca 30 uluslararası organizasyonda 137 ülke ile 197 Kuşak Yol işbirliği anlaşması imzaladı. Çin’in Kuşak Yol ülkeleriyle Ocak-Eylül arasında yaptığı ticaret 950 milyar dolara ulaştı


Çin devletinin altı yıl önce hayata geçirmeye başladığı Kuşak Yol ya da diğer adıyla 1 Kuşak 1 Yol Projesi ülkeler arasında ticareti artırmaya devam ediyor. Çin’den Avrupa’ya uzanan ticaret ağında yer almayı kabul eden ülkeler ile Pekin hükümeti arasında bu yılki ticaret 1 trilyon dolara yaklaştı.

197 ANLAŞMA İMZALANDI

Çin yönetimi, Ekim ayı boyunca 30 uluslararası organizasyonda 137 ülke ile 197 Kuşak Yol işbirliği anlaşması imzaladı. Çin’in Kuşak Yol ülkeleriyle Ocak-Eylül arasında yaptığı ticaret 950 milyar dolara ulaştığı açıklandı. Kuşak Yol Projesi’ni şimdiye kadar 65 ile 70 arasında ülkenin kabul ettiği biliniyor.

20 BİN TREN SEFERİ

Çin yönetiminden yapılan açıklama Kuşak Yol çerçevesinde Çin – Laos tren hattının, Çin – Tayland tren hattının, Jakarta – Bandung yüksek hızlı tren hattının ve Pakistan’daki Gwadar Limanı ile Yunanistan’daki Pire Limanı’ndaki çalışmaların da başarılı bir şekilde devam ettiği kaydedildi. Açıklamada Kuşak Yol Projesi kapsamında Ekim ayı sonu itibariyle Çin ile Avrupa arasında 20 bine yakın yük treni seferinin gerçekleştirildiği belirtildi.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin’den Avrupa’ya Kuşak Yol trenleri katlanıyor

Çin’in Kuşak ve Yol İnisiyatifi ülkedeki eyaletlerin ekonomilerini katlıyor. Yiwu’dan Avrupa’ya giden trenler yüzde 65 artarken, Hefei kentindeki Kuşak Yol trenlerindeki artış ise iki katına çıktı. Türkiye’den de bu yıl 300 trenin geçmesi beklenirken, Moğolistan’dan geçenlerin trenlerin sayısı da 1500’e yaklaştı  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir