Çin, Kuşak Yol kapsamında yabancı ülkelerdeki limanlara 11 milyar dolar harcadı

Çin hükümetinin Kuşak ve Yol İnisiyatifi kapsamında Türkiye dahil olmak üzere birçok ülkedeki limanlara yatırımları artıyor. Geride bıraktığımız son 10 yıl içinde Çin’in yabancı ülkelerdeki limanlara 11 milyar dolar harcadığı belirlendi


Çin hükümetinin Kuşak Yol Projesi sadece yük trenlerinden oluşmuyor. Proje kapsamında Deniz İpek Yolu da oluşturuluyor. Bu nedenle Çin hükümeti ürünlerini dünyaya gemilerle de gönderebilmek için geniş bir liman ağı da kuruyor. Pekin yönetiminin son 10 yıl içinde yabancı ülkelerdeki limanlara yaptığı harcamaların da bilançosu oluşturuldu.

TÜKİYE’DE KUMPORT LİMANI

Asya merkezli haberleriyle tanınan Nikkei sitesinin elde ettiği verilere göre Çin hükümeti geride bıraktığımız son 10 içinde yabancı ülkelerdeki limanlara 11 milyar dolarlık harcama yaptı. 18 ülkedeki 25 limandaki yatırımlarının arkasında ise Çin merkezli China Merchants Group ile Cosco Group bulunuyor. Nikkei sitesindeki habere göre Çin yönetiminin liman yatırımı yaptığı ülkeler Türkiye, Yunanistan, Fransa, İtalya, İspanya, Belçika, Hollanda, Nijerya, Togo, Sri Lanka, Cibuti, Abu Dabi, Malezya, Bruney, Avustralya, Panama, Peru ve Brezilya oldu. China Cosco Shipping şirketinin, İstanbul’daki Kumport Limanı’na ortak olduğu biliniyor.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir