Çin Kuşak Yol kapsamında katarakt ameliyatları yapıyor

Kuşak Yol ülkeleriyle sadece ekonomi işbirliği yapmayan Çin, Kuşak Yol Katarakt Yok Etme Kampanyası’nda da farklı ülkelerde ücretsiz operasyonlar yapıyor. Ülke proje kapsamında Kamboçya’da 6 binden fazla katarakt hastasını tedavi etti


Kuşak Yol Projesi kapsamında ülkelerle sadece ekonomi ve ticaret işbirliği yapmayan Çin, ülkeler arasında eğitimden bilime ya da haberleşmeden hukuka kadar birçok alanda ortaklıklar kuruluyor. Geçtiğimiz günlerde 6 dilde yayın yapan Kuşak Yol Haber Ağı kurulmuştu. Bunun yanı sıra, 35 ülkeden katılımcılarla Uluslararası Kuşak Yol Hukuk Birliği oluşturuldu. Ayrıca Çin, Kuşak Yol ülkelerine ücretsiz katarakt operasyonları da yapıyor. Kamboçya’da Mayıs 2018’den itibaren Kuşak Yol Katarakt Yok Etme Kampanyası sayesinde 6 binden fazla katarakt hastası ücretsiz tedavi imkânına sahip oldu. Kampanyaya kapsamında Çinli doktorlar Kamboçya’daki Kampong Cham İl Hastanesi’ne giderek birçok hastayı gelişmiş tekniklerle tedavi etti.

900 BİN DOLARLIK İKİ ADET CİHAZ BAĞIŞLANDI

Çin Kamboçya Büyükelçisi Wang Wentian, böyle bir projenin iki ülke arasındaki insanlara olan bağların derinleştirilmesine yardımcı olduğunu ve Kuşak Yol Projesi çerçevesinde Çin-Kamboçya ilişkilerini daha da artırdığını söyledi. Kamboçya Sağlık Bakanı Mam Bunheng ise proje kapsamında Çin’in katarakt ameliyatları için hastaneye yaklaşık 900 bin dolar değerinde iki adet mobil göz tedavi cihazını bağışladığını ifade etti.

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir