Çin, Kuşak Yol kapsamında 1700 projeyi hayata geçiriyor

Çin resmi haber ajansı Xinhua’daki verilere göre Pekin hükümeti Kuşak ve Yol kapsamında dünya genelinde toplamda 1.7 trilyon dolar olan bin 700 projeyi hayata geçiriyor


Kuşak ve Yok, ya da yi dai yi lu21’inci yüzyılın İpek Yolu diyen de var. Çin’den Avrupa’ya uzanan ticaret ağı olan Kuşak Yol, 2013 yılından bu yana hayata geçiriliyor. Aslında Çin’in 1 trilyon dolarlık dev ticaret ağı sadece Avrupa’yı kapsamıyor. Tarihi İpek Yolu’ndan farklı olarak bu kez deniz güzergahları da sürece dahil ediliyor ve Kuşak Yol böylece dünyanın dört bir yanına yayılıyor.

YOLLAR, KÖPRÜLER, DEMİRYOLARI

Çin resmi haber ajansı Xinhua’daki verilere göre Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin çevrelediği ülkeler ve bölgelerdeki nüfus 4.4 milyar olacak, yani dünya nüfusunun yüzde 65’i. Yine Çin basınındaki haberlere göre Pekin hükümeti dünyanın dört bir yanında toplamda 1 trilyon dolar olan bin 700 projeyi hayata geçiriyor. Bu projeler arasında yollar, demiryolları, limanlar, enerji santralleri, telekomünikasyon altyapıları, enerji depolama alanları ve dağıtım sistemleri bulunuyor.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir