Çin, Kuşak Yol ile Irak’taki varlığını artırıyor

Çin hükümeti, Irak’taki varlığını her geçen gün artırıyor. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 30 milyar doları geçti, Çin’in Irak’ı Kuşak Yol’un bölgedeki merkezi yapmak istediği söyleniyor


Çin hükümetinin son 10 yılda hiçbir siyasi ve çatışma ortamına karışmadan Ortadoğu’daki varlığını artırdığı birçok kez ABD ve Avrupa tarafından dile getiriliyor. Pekin hükümeti, Kuşak Yol ile bağlantılı olarak Ortadoğu’daki birçok ülkenin en büyük ticaret ortağı oldu. Bunlardan biri de Irak. Yıllardır savaş, işgal, terör örgütü DEAŞ ve siyasi belirsizliklerle boğuşan Irak ile Çin arasındaki ilişki yıllardır ciddi şekilde ilerliyor. Çin halihazırda 30 milyar dolarlık ticaret ile Irak’ın en büyük ticaret ortağı oldu. Irak ise Suudi Arabistan ve Rusya’dan sonra Çin’in en büyük üçüncü petrol tedarikçisi konumunda. Irak ayrıca, Çin’in bölgedeki en büyük dördüncü ticaret ortağı konumuna yükseldi.  

IRAK, KUŞAK YOL’A KATILMIŞTI

Irak hükümeti geçtiğimiz aylarda atılan imzalarla resmen Kuşak Yol Projesi’ne katılmıştı. Irak böylece, Suudi Arabistan, İran ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerin ardından Kuşak Yol’a katılan ülke oldu. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Irak’ın Kuşak ve Yol İnisiyatifi’ne katıldığı anlaşmaların imzalanmasının ardından iki ülkenin petrol ve altyapı projelerinde birlikte çalışacağını açıklamıştı.

SİLAHTA ABD ÇOK ÖNDE

Çin’in Ortadoğu’da artan etkisi ABD tarafından yakından izleniyor. ABD’nin silah satışı noktasında ise bölgede Çin’in çok daha ilerisinde olduğu biliniyor. Stockholm merkezli SIPRI tarafından yayımlanan belgelere göre ABD’nin sattığı silahların yüzde 52’si Ortadoğu’ya gidiyor. Bu oran Çin’in bölgeye sattığı silahlardan 7 kat daha fazla.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir