Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Kuşak Yol kapsamında Myanmar’da

Çin Devlet Başkanı X Jinping, devlet başkanı olmasından bu yana Myanmar’a ilk ziyaretini yaptı. Xi’nin Kuşak Yol kapsamında Arakan eyaletine 1.3 milyar dolarlık liman anlaşması yapması bekleniyor


Geçen yıl Kuşak ve Yol İnisiyatifi kapsamında 12 yurtdışı gezisi yapan Çin Devlet Başkanı Xi Jinping diplomasi çalışmalarına devam ediyor. Çin lideri Kuşak Yol Projesi kapsamında Myanmar’a gitti. Devlet başkanlığına gelmesinden bu yana Myanmar’a ilk resmi ziyaretini yapan Xi Jinping’in Arakan (Rakhine) eyaletine 1.3 milyar dolarlık liman anlaşması yapması bekleniyor.

MALACCA BOĞAZI BYPASS EDİLİYOR

Çin yönetiminin Myanmar ordusunun Müslümanlara yönelik baskıları ile yıllardır dünya basınının gündeminden düşmeyen Arakan eyaletine yapacağı liman ile Malacca Boğazı’nı bypass ederek Kyaukphyu Limanı aracılığıyla direkt olarak Hint Okyanusu’na ulaşmayı planladığı kaydediliyor. Çin’in petrol ithalatının yüzde 80’i Endonezya ve Malezya arasındaki boğazdan geçiyor ve bölge Kuşak Yol’un öneminin yanı sıra Çin’in birçok ülke ile egemenlik sorunları yaşadığı Güney Çin Denizi açısından da kritik önemde. Pekin yönetimi limanın yanı sıra Çin’in Yunnan eyaleti ile Kyaukphyu arasında tren güzergahı da planlıyor.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin’in Avrupa ile Kuşak Yol çalışmaları sürüyor

Son günlerde virüs salgını ile boğuşan Çin, diğer taraftan Kuşak ve Yol çalışmalarına da devam ediyor. Ülkenin üst düzey isimleri Kuşak Yol’un Avrupa ayağı için çalışmalarını sürdürüyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir