Kuşak Yol: Çin-Afrika uçuşları yedi kat arttı

İpek Yolu’nun modern versiyonu olan 1 Kuşak 1 Yol projesi devam ederken Çin bir yandan kuşağı havadan kuruyor. Afrika ile olan hava trafiği 10 yılda yedi katına çıktı


Çin’in son 20 yıldır altyapıdan başlayarak tüm sektörlere yayıldığı Afrika kıtasındaki yayılmasının büyüklüğü bir kez daha ortaya çıktı. Çin ile Afrika arasındaki uçuşların son 10 yılına bakınca bu trendi görmek mümkün. İki bölge arasında bu dönemde artış oranı yüzde 630 gibi inanılmaz bir rakamda artış yaşadı. Yani 10 yılda yedi katına çıktı.

850 BİN KİŞİLİK KAPASİTE

2010 yılında günde 1 seferin altında ortalama varken şu anda Çin yatırımlarının da artışı ile doğru orantılı olarak bu rakam hızla büyüdü. Çin aynı zamanda Kenya, Mali, Mauritius, Mozambik, Nijerya, Kongo, Togo, Sierra Leone gibi birçok Afrika ülkesinin havalimanı yatırımlarını da üstlendi veya yardım etti. Para akışı olunca insan akışı da kaçınılmaz şu anda yılda 850 bin kişilik taşıma kapasitesi var. 

 

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin’in Kuşak Yol ülkeleriyle ticareti 6.2 trilyon dolara ulaştı

Çin’in Kuşak ve Yol İnisiyatifi’ni kabul eden ülkelerle arasındaki ticaret her geçen gün artıyor. Açıklanan rakamlara göre Çin ile Kuşak Yol ülkeleri arasındaki ticaret geçen yıl 1.34 trilyon dolar olurken, 2014 ile 2019 arasındaki toplam ticaret ise 6.2 trilyon dolara ulaştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir