Brezilya’dan Kuşak Yol’a katılma sinyali yok

Çin ile Brezilya arasındaki ticaret hacmi yıllık 100 milyar doları geçti. İki ülke arasındaki ilişkiler artsa da Brezilya henüz Kuşak Yol’a katılmaya dair bir işaret vermedi


Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro

Dünya Ekonomi Forumu verilerine göre 2030 yılında dünyanın en büyük ekonomileri sıralaması birinci sıradan onuncu sıraya doğru şu şekilde olacak;  Çin, Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan, Japonya, Endonezya, Rusya, Almanya, Brezilya, Meksika ve Birleşik Krallık… İşte geleceğin en güçlü ekonomileri sıralamasında birinci sırada bulunan Çin ile listenin sekizinci sırasında yer alan Brezilya arasındaki ilişkiler her geçen artıyor. Çin son on yıldır Brezilya’nın en büyük ticaret ortağı. İki ülke arasındaki ticaret hacmi geçen yıl 100 milyar doları geçerek rekor kırdı. Çin ayrıca Brezilya’dan en çok soya fasulyesi, mısır ve pamuk alan ülke konumunda.

TRUMP ETKİSİ Mİ?

Ancak tüm bu gelişmelere rağmen Brezilya hala Çin’in Kuşak Yol Projesi’ne katılma sinyali vermedi. Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, başkent Pekin’e resmi bir ziyarette bulunarak Çin Devlet Başkanı Xi Xinping ile bir araya geldi. Çin resmi haber ajansı Xinhua’nın haberine göre iki lider karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesi konusunda ve “kapsayıcı stratejik ortaklıkta” anlaştı. Ancak Brezilya Devlet Başkanı’nın Pekin’de de Kuşak Yol’a katılacaklarına dair bir açıklamada bulunmaması dikkatlerden kaçmadı. Yapılan yorumlarda Bolsonaro’nın ABD Başkanı Donald Trump ile ikili ilişkilerinin çok iyi olmasına dikkat çekilerek Brezilya’nın Kuşak Yol’a katılmamasının arkasında ABD’nin olabileceği öne sürüldü.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir