“Avrupa’nın kendi Kuşak Yol’una ihtiyacı var”

Avrupa Birliği ve Avrupa basını, Çin’in Kuşak Yol anlaşmalarını yakından izliyor.  Financial Times’taki haberde “Avrupa’nın kendi Kuşak Yol İnisiyatifine ihtiyacı var” denildi  


Avrupa’da Çin gündemden düşmüyor. Son olarak İngiltere’nin başkenti Londra’daki NATO Liderler Zirvesi’nde Çin, NATO’nun 70 yıllık tarihinde ilk kez ‘tehdit’ olarak tanımlanmıştı. Avrupa Komisyonu da geçtiğimiz Mart ayında yaptığı açıklamada Çin’i ‘rakip’ olarak tanımlamıştı. İngiltere merkezli Financial Times gazetesinde ise Çin’in Kuşak Yol Projesi’ne dikkat çekildi.  “Avrupa’nın kendi Kuşak Yol İnisiyatifine ihtiyacı var” denilen haberde 16+1’e atıf yapıldı.

ARTIK 17+1 OLDU

Çin’in Kuşak Yol için küçük Avrupa ülkeleri ile kurduğu ilişkiye 16+1 deniliyordu. Financial Times’taki haberde 16+1’in artık büyüdüğü ve 17+1 olduğu belirtildi. Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çekya, Hırvatistan, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Makedonya, Karadağ, Polonya, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya’dan oluşan bu 16 ülkeye Yunanistan da eklendi. Böylece Çin ile Avrupa’daki 17 ülkenin Kuşak Yol kapsamında bir araya gelmesine artık 17+1 deniliyor.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir