Avrupa’da gözler Xi Jinping’in Yunanistan ziyaretinde

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping bugün ve yarın Yunanistan’da resmi ziyarette bulunacak. Yunanistan, Avrupa Birliği üyesi ülkeler içinde Kuşak Yol’u ilk kabul eden ülke olmuştu


Avrupa’nın gözü bugün ve yarın Yunanistan’da olacak. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping iki gün boyunca Yunanistan’da resmi ziyaretlerde bulunacak. Yunanistan, Çin’in Kuşak Yol Projesi’ni Ağustos 2018 tarihinde kabul ederek Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler içinde Kuşak Yol’a katılan ilk ülke olmuştu. 2016 yılında Yunanistan’ın en büyük limanlarından biri olan Pire’nin Çin’e satılmasından bu yana AB, Atina ile Pekin arasındaki ilişkileri yakından takip ediyor. Pekin hükümetinin Kuşak Yol kapsamında Yunanistan’a önem verdiği de biliniyor.

4 MİLYAR DOLARLIK TİCARET

Çin basınında iki ülke arasındaki ilişkilerin son zamanlarda yakınlaştığına dikkat çekildi. Çin resmi haber ajansı Xinhua’daki analizde Yunanistan’ın 1997, 2006 ve 2011 yıllarında Arnavutluk, Lübnan ve Libya’daki Çin vatandaşlarının çıkarılması sırasında Pekin yönetimine yardımlarda bulunduğu hatırlatıldı. Analizde ayrıca Çin devletinin de ekonomik borçlar döneminde Yunanistan’a yardımlarda bulunduğunun altı çizildi. Çin basınındaki haberlerde ayrıca Çin ile Yunanistan arasındaki ticaretin 4.14 milyar dolara ulaştığı belirtildi.

YAZAR: Serdar Irmak

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Serdar Irmak, yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Ekonomi ve sağlığa dair içerik üretiyor. 25 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir