AB’ye öneri: Kuşak Yol’u kopyalayalım

Avrupa Birliği’ne Çin’in Kuşak Yol Projesi’nin aynısını hayata geçirmenin tavsiye edileceği ortaya çıktı


Çin’in Kuşak Yol Projesi’nin Avrupa tarafından kopyalanmasının söz konusu olduğu ortaya çıktı. EUobserver sitesindeki habere göre Avrupa Birliği (AB) kurumlarına danışmanlık yapan Thomas Wieser’ın başını çektiği ve kendilerine ‘akiller’ diyen bir grup, AB’ye Çin’in Kuşak Yol Projesi’ni kopyalamayı önerecek. Önerinin gelecek hafta AB’ye iletilmesinin beklendiği kaydedildi.

AFRİKA UYARISI

Çıkan haberlere göre AB’nin akil adamları, Kuşak Yol Projesi’nin aynısı ile Avrupa genelinde ve Afrika’da yeni işbirliklerinin hayata geçirilebileceğini savunuyor. Avrupa’nın Afrika’daki gelişmelere bir an önce dahil olması gerektiği belirtilen öneride AB’ye yatırımlar için bir bankanın da kurulmasını tavsiye ettiği öğrenildi. AB’nin oluşturulacak yeni bir akım ile Afrika’da Çin ile mücadele edebileceği kaydedildi.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir