ABD’den Kuşak Yol’a karşı 60 milyar dolarlık ajans

Çin’in hayata geçirdiği Kuşak Yol Projesi’ne karşı oluşumlar da hızla artıyor. Japonya ve AB’nin ardından ABD’den de Pekin yönetimine karşı bir hamle geldi


Çin’den Avrupa’ya uzanacak olan Kuşak Yol Projesi Avrupa ile ABD’yi tedirgin etmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği’nin (AB) Japonya ile bir araya gelerek Çin’in Kuşak Yol Projesi’ne karşılık özellikle Afrika’da etkili olacak yeni bir oluşum kurma kararı almıştı. Çin’e karşı bir hamle de Washington yönetiminden geldi. ABD, Çin’in Kuşak Yol Projesi’ne karşı harekete geçti. ABD’nin Yurtdışı Özel Yatırım Şirketi’ne (OPIC) ek olarak 60 milyar dolarlık Uluslararası Finansal İşbirliğini Geliştirme (IDFC) ajansı kuruldu. IDFC, Kuşak Yol ülkelerine odaklanacak.

MARSHALL PLANI GİBİ

ABD basınındaki haberlere göre IDFC’nin bu yılın sonunda aktif bir şekilde hayata geçmesi bekleniyor. Yine haberlerde belirtilen detaylarda IDFC’nin ABD’nin İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra hayata geçirdiği Marshall Planı çerçevesinde bir işleyişi olacağı kaydedildi.

BÜTÇE YETERSİZ BULUNDU

Ancak ABD’nin Çin’in Kuşak Yol Projesi’ne karşı hayata geçirmek istediği IDFC’nin bütçesinin çok yetersiz olduğu eleştirileri yapılıyor. ABD medyasındaki haberlerde Kuşak Yol Projesi’nin toplam bütçesinin 1 trilyon dolar olduğu hatırlatıldı ve şimdiye kadar sadece Pakistan’ın Çin’den aldığı yardımların miktarının IDFC’nin bütçesiyle aynı olduğu belirtildi.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Wuhan’dan Avrupa’ya ilk Kuşak Yol treni

Kovid-19’un ilk merkezi olan Çin’in Wuhan kentinden bu yılın ilk Kuşak Yol treni Avrupa’ya gitti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir