ABD’den Çin’in Kuşak Yol’una karşı bir hamle daha: Blue Dot

Pekin’den Londra’ya kesintisiz ticaret yolu oluşturma amaçlı kurulan Kuşak Yol Projesi’ne karşı ABD, Japonya ve Avustralya Blue Dot Network sistemini devreye soktu. Finansal sürdürülebilir altyapı projelerinin teşvik edileceği proje, 2020’de aktif hale gelecek


2013 yılından beri çalışmaları sürdürülen ve Çin’in ekonomik, askeri, diplomatik hedeflerini bir bütün haline gelmiş hali olarak iddia edilen Kuşak Yol Projesi’ne karşı, ABD, Japonya ve Avustralya Blue Dot Network sistemini devreye soktu. Kasım ayında Bangkok’ta yapılan bir zirvede ilk defa açıklanan sistem, Kuşak Yol Projesi’ne benzer olarak altyapı projelerini desteklemek amaçlı çalışmalarını sürdürecek. Yapılan resmi açıklamaya göre Blue Dot Network, “hükümetleri, özel sektörü ve sivil toplum kuruluşlarını, küresel altyapıyı geliştirme amaçlı çok paydaşlı bir girişim” olarak adlandırıyor. Yatırımlar ise devlet ve finans kurumları, özel sektörün yönetim kurulları tarafından değerlenen standartlara göre belirlenecek. Proje 2020 senesinde aktif hale getirilecek.

SÜRDÜRÜLEBİLİR EKONOMİK SİSTEM AMAÇLANIYOR

Projeyi ilk defa Bangkok’daki Hint-Pasifik İş Forumu’ndaki konuşmasında duyuran ABD’nin finans kurumu Yurtdışı Özel Yatırım Şirketi (OPIC) Genel Müdür Yardımcısı David Bohigian, özel sektörler tarafından desteklenecek olan projede şeffaf ve sürdürülebilir bir ekonomik sistemin oluşturulacağını söyledi. Girişimde süreçlerinin geliştirilmesine yardımcı olmak amaçlı diğer ülkelerle işbirliğinin yapılması hedeflenirken, özel şirketler ve sivil toplum kuruluşlarıyla da birlikte çalışmalar gerçekleştirilecek.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin’de 2020’nin ilk Kuşak Yol treni hareket etti

Koronavirüs salgını ile mücadele eden Çin’de, işe vaktinde dönenlere para ödülü verilecek. Öte yandan birçok ülkede Çinli öğrenci paniği başladı. 2020 yılının Çin’den kalkan ilk Kuşak Yol treni ise Avrupa’ya doğru yola çıktı  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir