ABD, Çin’in Kuşak Yol’una karşı harekete geçiyor

ABD yönetimi, Çin’in Kuşak ve Yol İnisiyatifi’ne karşı yıllarca tepkisiz kaldı. Ancak Çin’in dünyanın dört bir yanında etkisini artırmasıyla Washington yönetimi de harekete geçmeye başladı


Washington yönetimi, Çin’in ilk olarak 2013 yılında duyurduğu Kuşak Yol Projesi’ne karşı yıllarca tepkisiz kaldı.
Ancak Çin, bu arada kısa sürede 100 ülkeye ulaştı. Afrika, Avrupa, Orta Asya, Ortadoğu…  Çin, dünyanın dört bir yanına Kuşak Yol ile ulaşmaya başladı.  Onlarca ülkeye milyarlarca dolarlık yatırım yapan Çin, “kazan-kazan” stratejisi ile aynı zamanda sadece ticari değil diplomatik bir ağ da kurdu.

RAPORLARA YANSIYOR

Çin’in Kuşak Yol’daki başarısı ABD’de hazırlanan raporlara da yansımaya başladı. Örneğin geçtiğimiz kasım ayında Pentagon, Çin’in Kuşak Yol ile birlikte askeri alanda da birçok ülkeye nüfus ettiğini rapor etti. ABD, Çin’in teknolojisini de Kuşak Yol ülkelerine sattığını raporladı.

ABD HAREKETE GEÇİYOR 

Çin’in Kuşak Yol ile ilerleyişine karşı ABD’de de geçen yıldan itibaren harekete geçmeye başladı. Kuşak Yol ülkelerine yatırımları artıracak IDFC kuruldu. ABD, Japonya ve Avustralya,  finansal sürdürülebilir altyapı projelerinin teşvik edileceği Blue Dot Ağı’nı hayata geçirdi.

ABD, DİJİTAL İPEK YOL’A KARŞI 

ABD, bir yandan da Çin’in Kuşak Yol’unun dijital ayağı kabul edilen Huawei’ye karşı kara listeye alma ve yaptırım tehditleri ile işbirliklerinin önünü kesmek gibi yollara başvurdu. Kuşak Yol’un e-koridoru kabul edilen Alibaba’ya karşı ise ABD henüz bir adım atmadı.  

AVRUPA, ORTADOĞU VE ORTA ASYA 

ABD, Çin’in Afrika’daki geniş etki alanına karşı henüz bir strateji belirleyemedi. Çin’in Ortadoğu ve Orta Asya’da artan varlığına karşı ise ABD’nin atacağı adımlar merak ediliyor.  Çin, ticaretin devamı için bu bölgelerde istikrara ihtiyacı var. Bu kapsamda ABD – İran arasında son günlerde yaşanan gerilimin en çok Çin’e zarar verdiği yönde yorumlar yapıldı.  ABD, Avrupa’ya ise NATO üzerinden Çin baskısı yapıyor. En son NATO Zirvesi’nde  Çin ilk kez “rakip” olarak tanımlanmıştı. ABD’nin ayrıca Avrupa’ya özellikle 5G üzerinden Huawei ile işbirliği yapmama baskısı yaptığı biliniyor. 

 

 

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Kuşak Yol’da gözler; Xi’an – İzmit rotasında

Danimarka merkezli Maersk taşımacılık şirketi ilk kıtalararası yük treni rotasını Çin’in Xi’an kenti ile İzmit arasında açtı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir